Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Kesintisiz, şiddetli ve sıra dışı bir kaygı (endişe) durumudur. Anksiyete’nin şiddet derecesi ve sürekliliği “Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB)” teşhisinin konmasında belirleyicidir. Çünkü belirli bir düzeyde kalan anksiyete, strese verilen normal bir tepkidir. Kişinin tehlikeleri fark etmesini sağlar ve hayata karşı daha hazırlıklı olmasına yardımcı olur. YAB ise korku ve endişe halinin, uygun olmayan ortamlarda bile devam etmesidir. Kişi, yaşanılan her gelişmenin mutlak suretle felaketle sonuçlandığını veya sonuçlanacağını düşünür. Yaygın denmesinin sebebi ise endişe ve korku halinin; sağlık, aile, para, iş vb. hayatın her alanına yayılmasıdır. YAB belli bir nesne, mekan, uzuv, saplantılı düşünce ya da takıntı hali değildir. Yaygın ruhsal ve fizyolojik bir bozukluktur.

YAB, toplumda sık görülen bir bozukluktur. Görülme sıklığı erkeklerde %4 kadınlarda ise %8 civarındadır. Kişinin normal yaşam biçiminin ve reaksiyonlarının değişmesi; uyku bozukluğu, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, sinirlilik, baş ağrısı, bulantı ve buna benzer etkiler hastalığın patolojik boyutunu oluşturmaktadır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

 • 6 ay (en az) süreyle endişe, korku ve üzüntü halinin devam etmesi,
 • Kişinin aşırı tepkilerin ve duygusal yoğunluğun farkında olmasına rağmen bu aşırılıkları kontrol edememesi.
 • Semptomlar:
  • Huzursuzluk, heyecan ve endişe,
  • Yorgunluk,
  • Dikkat dağınıklığı,
  • Baş ağrısı, kas ağrısı, yutma güçlüğü ve titreme,
  • Terleme, sıcak basması ve sersemleme,
  • Uyku bozukluğu,
  • Duyarlılık ve alınganlık.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Stres en önemli faktördür. Strese sürekli maruz kalan kişilerde YAB görülme sıklığı daha fazladır. Yaşanılan yer ve bulunulan ortam yani çevre de bu sıklığı etkiler. Geç-erken ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde de YAB görülme olasılığı yüksektir. Kalıtımsal faktörler de hastalığın oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Yaygın anksiyete bozukluğunun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamak gerekir. Hastalığa erken müdahale edilmesi başarı oranını artırmaktadır. Uzun yıllar tedavi edilmezse kişinin akli melekelerinde ciddi bir kayba yol açar.

YAB tedavisi, ilaç ve psikoterapi ile yapılabilir. İki yöntemin aynı anda kullanılması başarıyı artırmaktadır. Ancak bu durum tüm hastalar için geçerli değildir. Başlangıç aşamasındaki ya da semptomları hafif olan hastalar için etkili bir psikoterapi yöntemiyle başarı sağlanabilir.

Bilişsel davranışçı terapi, en sık kullanılan tedavi çeşididir. Relaksasyon (gevşeme seansları), destekleyici psikoterapi ve çözümleyici psikoterapi teknikleri de hastaların ihtiyaçlarına göre kullanılabilir.

En sık kullanılan ve en etkili olan yöntem bilişsel davranışçı terapidir. Hastalar, düşünce hataları ile yüzleştirilir. Bu sayede kişi, yanlış düşüncelerinin farkına varır ve psikoterapist eşliğinde hastalığın etkilerini hafifletmeye yönelik alışkanlık kazanır.

Not: YAB tedavisinde kullanılan antidepresanların doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçların yanlış kullanımı, hastalığın şiddetlenmesine ve farklı yan etkilerin görülmesine sebep olabilir.