Veganlara Özel 8 Süt Alternatifi

Eğer katı bir vejetaryenseniz ya da laktoz intoleransınız mevcutsa size aşağıda vereceğim süt tariflerini deneyebilirsiniz:

1.Soya Sütü

Soya Sütü

Malzemeler: 250 g soya fasulyesi, 2 litre su

Yapılışı: Soya fasulyesi üzerine su eklenip 6 – 8 saat bekletilir. Kabukları alınan soya fasulyesi az miktarda suyla bir süre kaynatılır. Sonra blenderden geçirilir. Çok katı bir kıvamdaysa tekrar su eklenir. Püre haline gelen soya fasulyesi sulandırılıp ocakta ısıtılır. Daha sonra pürüzlü kısmını tülbentten geçirerek soyadan süt elde etmiş olacaksınız.

2.Yulaf Sütü

Veganlara Özel 8 Süt Alternatifi

Malzemeler: Blenderden geçirilmiş 1 su bardağı yulaf ezmesi, 4 su bardağı su

Yapılışı: Yulaf ve suyu ağzı sıkıca kapatılmış bir kaba koyup gece boyunca buzdolabında bekletin. Sabahleyin bu kabı 1 dakika kadar çalkalayın ve daha sonra tülbentten geçirin. Arzunuza göre tatlandırmak için tarçın ve Hindistan cevizi ekleyebilirsiniz.

3.Pirinç Sütü

Veganlara Özel 8 Süt Alternatifi

Malzemeler: 1 su bardağı kahverengi pirinç, 2 su bardağı su

Yapılışı: Kahverengi pirinçler temizlendikten sonra iyice yıkanır. Birkaç saat boyunca suda bekletilir. Daha sonra ocağa alınıp pişirilir. Pişmiş pirinç blendere eklenir ve üzerine su ilave edilir. Pürüzsüz olana kadar blenderden geçirilir.

4.Badem Sütü

Veganlara Özel 8 Süt Alternatifi

Malzemeler: 1 kupa kadar çiğ badem, 4 kupa su

Yapılışı: Çiğ bademleri derin bir kaba ekleyin ve üzerine su ekleyin. Kabukları ayrılana kadar yaklaşık 8 saat bekletin. Kabukları ayrılan bademleri blenderden geçirin, kalan suyu kabın içine dökün. Karışım pürüzsüz olana kadar blenderden geçirin.

5.Hindistan Cevizi Sütü

Veganlara Özel 8 Süt Alternatifi

Malzemeler: 2 kupa rende Hindistan cevizi, 5 kupa su

Yapılışı: Taze Hindistan cevizi rendelenir. Blendere Hindistan cevizi rendesi ve su konulup blender 5 dakika kadar çalıştırılır. Sonra ağzı kapalı olarak oda sıcaklığında 1 saat kadar bekletilir. Daha sonra blenderden birkaç tur daha geçirilir. Üzerine tülbent geçirilen bir süzgeçle süzülerek posası sudan ayırılır.

6.Kaju Sütü

Veganlara Özel 8 Süt Alternatifi

Malzemeler: 200 gr kaju fıstığı, 1 litre sıcak su

Yapılışı: Kaju fıstıkları yıkandıktan sonra derin bir kaba alınır. Üzerine sıcak su eklenir. En az 4 saat bekletilir ve süzülür. Daha sonra üzerine tekrar sıcak su eklenen kaju fıstıkları blenderden geçirilir. Üzerine tülbent geçirilen bir süzgeçle süzülür.

7.Fındık Sütü

Veganlara Özel 8 Süt Alternatifi

Malzemeler: 100 gram çiğ fındık, 400 ml su

Yapılışı: Fındıklar bir gece önceden suda bekletilir. Ertesi sabah fındıklar süzülüp üzerine su eklenir ve pürüzsüz olana kadar blenderden geçirilir. Posalar tülbentten geçirilir.

8.Kenevir Sütü

Veganlara Özel 8 Süt Alternatifi

Malzemeler: 1 kg kenevir tohumu, 2 litre su

Yapılışı: Kenevir tohumları yarım saat suda bekletildikten sonra süzülür. Yıkama işlemi için yarım saat daha suda bekletilir. Daha sonra blenderden geçirilir. Tülbent geçirilmiş süzgeçle süzülür.