Teheccüd Namazı

Teheccüd Namazı Nedir?

Arapça bir kelime olan teheccüd, hem uyumak, hem de uyanmak manalarına gelmektedir. Dini bir kavram olarak teheccüd namazı ise, gece kılınan namaz demektir. Yatsı namazından sonra, teravih ve vitir namazının dışında, uyumadan veya bir süre uyuduktan sonra kalkılıp kılınan gece namazlarının tamamı için teheccüd ifadesi kullanılmaktadır.

Peygamber Efendimiz (SAV), yatsıyı kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan uyur, bir müddet uyuduktan sonra uyanıp ibadet eder sonra vitir namazını ve daha sonra sabah namazının sünnetini eda ederdi. ( Müslim, Salatu’l müsafirin, 26). Gece yapılan ibadete teheccüd namazı denmesinin sebebi bir süre uyuduktan sonra kalkılmasıdır. Uyanamayacağından korkan ya da farklı sebepleri olan kimsenin uyumadan önce kılması da uygundur. Teheccüd namazı yatsı namazından sonra sabah namazı vaktinin girmesine kadar kılınabilir.

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır

Teheccüd namazı kılacak kişi, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet edebilir. Teheccüd namazının iki-sekiz rekât arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte, dileyen kimse daha fazla da kılabilir. Bu durumda iki rekâtta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekâtta da selam verilebilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 468-469).

İki rekâttan fazla kılındığında arada konuşma, yeme içme gibi namaza aykırı davranışlarda bulunulmamışsa, tekrar niyet etmek gerekmez. Dört rekât olarak kılındığında, ikinci rekât sonunda teşehhüd için oturulduğunda “tahiyyat”tan sonra “Allahümme salli” ve “Allahümme barik” okunur. Üçüncü rekât için ayağa kalkıldığında önce “Sübhâneke” okunur, sonra “Eûzü besmele” çekilir ve Fâtiha suresi okunur.

Kaynakça

Dr. İbrahim Paçacı “Teheccüd Namazı”. Dini Kavramlar Sözlüğü. ANKARA: Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları, 3. Baskı. 2007