Talepkar Çocuklar İçin Ne Yapılmalı?

Çocuğunuza ihtiyacı olan her ortamı sağlıyorsunuz; özel okullar, kurslar, oyuncaklar, geziler, sinemalar, o çok sevdiği çizgi film kahramanının üzerinde resminin olduğu envaiçeşit eşya…. Ancak yine de yetemediğinizi düşünüyorsunuz. Ve belki çaresiz hissediyorsunuz. Çünkü siz ihtiyaçlarını ne kadar karşılasanız da çocuğunuzun taleplerinin bir türlü sonu gelmiyor. Bununla birlikte “hayır”ı cevap olarak kabul etmiyor. Peki, önce birlikte şuna bakalım mı; çocuğunuzun asıl ihtiyacı olan şey ne?

Talepkar Çocukların Asıl İhtiyaçları Nelerdir?

  • İlk olarak, bir çocuğun temel ihtiyacı güvende olduğunu hissetmektir.
  • Güvende olduğunu hisseden çocuk için ikinci önemli ihtiyaç, sevilmek ve görülmektir.
  • Üçüncü temel ihtiyaç ise kabul görmektir.

Bu ihtiyaçlar ise ilişki üzerinden giderilir.

Bugün birçok uzmandan ısrarla duyduğumuz bu meşhur ilişki, bebeğin temel bakımından çok daha fazlasını içeriyor. Bu ilişki konusunda tam olarak bahsettiğimiz nokta ise ilişkinizin niteliği. O an çocuğunuzla olan ilişkinin neresindesiniz? Gerçekten çocuğunuzun ihtiyaçlarını görebiliyor musunuz? Size verdiği sinyalleri doğru okuyabiliyor musunuz?

Aslında bu süreç doğumla başlıyor. Çocuğunuz yeni doğduğunda size bazı sinyaller veriyor. Acıktığını, altının kirlendiğini ya da temas ihtiyacı olduğunu hep bu sinyallerden anlıyorsunuz.

Özellikle anne ve çocuk arasındaki bağlanma, bu dönemde, annenin bebeğini emzirmesiyle gelişiyor. Bebeğiniz işte bu bağ üzerinden çevreyi deneyimlemeye başlıyor. Bu dönemde bir şeyler değişmeye başlıyor. Örneğin; bebeğiniz ağladığında eğer siz onu sakinleştirmek için besleme eğilimine girerseniz, yavaş yavaş beslenmeyi sakinleşmenin bir yolu olarak öğrenmeye başlayacak. Ancak siz önce onu disregüle olmuş sistemini sakinleştirmiş ve sonrasında beslenmesini sağlamış olsaydınız bu iki durumu birbiriyle birleştirmeyecekti. Yani ilişkinin niteliği dediğimizde daha çok ebeveyn tutumu ve çocukla aralarındaki bağdan söz ediyoruz.

Şimdi bu dönemleri biraz anımsayalım. Buralarda bir takılıp kalma durumu söz konusu mu? Bu dönemlerde bazı duygusal ihtiyaçları gözden kaçmış, bu ihtiyaçlar yanlış yöntemlerle giderilmeye çalışılmış olabilir mi? Ağlama ve besleme ilişkisindeki gibi.

Çocuğunuz şu anda; bu sevgi ve görülme ihtiyacını, sizden sürekli sonu gelmeyen istekleriyle mi tamamlamaya çalışıyor?

Tüm bunlar, sizin çocuğunuzu sevmediğiniz ya da onunla ilgilenmediğiniz anlamına tabii ki gelmiyor. Elbette çocuğunuz çok değerli, onun için her şeyi göze alırsınız. Sadece bazı ihtiyaçları gözden kaçmış olabilir ve çocuğun beyni bunu yanlış birleştirmiş olabilir. Sizden talep etmeye devam ettikçe aslında sınadığı şey sizin sabitliğiniz, sevginiz.

Talepkar Çocuklara Karşı Nasıl Bir Tutum Sergilenmeli?

Çok basit. Artık ilişkinize odaklanarak gerçek ihtiyaçlarını görebilirsiniz. O nesneye, o etkinliğe gerçekten ihtiyacı olup olmadığını ayırabilirsiniz. Elbette bir eşyaya, bir oyuncağa ihtiyaç duyduğu durumlar olacaktır. Siz sinyalleri iyi dinleyin yeter ki. Gerçek ihtiyaçlar giderildiğinde uygun olmayan bir şey için “hayır” demeniz, durumunu daha kolay kabul etmesini sağlayacaktır.

Sevgi ile…