Sosyal Medya ve Gençlik Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte toplumda birçok sorun ortaya çıktığı gözlenmektedir. İletişimi güçlendirdiği düşünülse de aslında sosyal medya çevremizdeki insanlarla ve ailemizle olan iletişimin önüne engel koymaktadır. Sanal ortamda kurulan ilişkiler gerçek hayatta kurulamamakta ve insanları, özellikle de gençleri, internete ve dolayısıyla sosyal medyaya bağımlı hale getirmektedir. Bunu kısır döngü şeklinde düşünürsek; gerçek hayattaki iletişimsizlik kişileri sosyal medyada vakit geçirmeye yöneltmekte, sosyal medyada vakit geçirmek ise insanlar arasında iletişimsizliğe yol açmaktadır.

Çocuklarımızın Sosyal Medya Bağımlılığındaki Rolümüz

Aile bireylerinin, özellikle de çocuğun rol model aldığı ebeveynlerin internette sürekli vakit geçirmesi çocuğu internet bağımlılığına sürüklemektedir. Aile içerisinde iletişimin telefonlarla hep beraber oturarak sağlandığı, yemek yerken bile telefonların ellerden düşmediği bir aile tablosunda yetişen çocuk, sosyalleşme ihtiyacını internette aramaya başlayacaktır. Çocuğunuzu internet bağımlısı veya ders çalışmıyor diye yargılamadan önce ebeveyn olarak kendimizi sanal ortamda gereğinden fazla vakit geçirmekten çekmemiz gerekiyor.

Sosyal Medya Bağımlılığının Olumsuz Etkileri

Ergenlik döneminde kimlik arayışı içerisinde olan birey sosyal medyada karşılaştığı kişilerden etkilenmektedir. Sosyal medyada fit vücutlu kişilerin, güzel kadınların ve yakışıklı erkeklerin daha fazla beğeni aldığını gözlemleyen ve zaten kendi bedenini başkaları ile kıyaslama evresinde olan ergen bireyin beden algısı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu da ergenlerde sosyal görünüş kaygısına ve özgüvenin düşük olmasına yol açmaktadır.

Sosyal medyada insanlar güzel anılarını, yaşamlarının en keyifli zamanlarını, en güzel oldukları hallerini paylaşırlar. Kendi hayatıyla sosyal medyadaki hayatı karşılaştıran genç mutsuz olmakta ve hayattan keyif alamamaktadır.

Sosyal medyanın sık kullanımının diğer bir olumsuz etkisi ise gençlerde okul başarısızlığına yol açmasıdır. Sosyal medyada oldukça fazla vakit geçiren genç birey, ödevlerini ve çalışacağı dersleri aksatmakta dolayısıyla akademik başarısında düşüş yaşamaktadır.

Sosyal Medya Kullanımını Kontrol Altına Almanın Yolları

Teknoloji çağında yaşadığımızdan dolayı biz her ne kadar kullanmak istemesek de internet ve teknolojik aletlere maruz kalmaktayız. Bu yüzden interneti hayatımızdan tamamen çıkarmak neredeyse imkânsızdır. Günümüzde çocuklara verilen ödevlere bile artık internet üzerinden erişiliyor. Önemli olan, interneti kontrollü ve sınırlı kullanmaktır.

  • Öncelikle ebeveyn olarak çocuklarımıza örnek olmak için kendi internet kullanımımızı sınırlamamız gerekiyor.
  • Daha sonra çocuğumuza sınır koymalı ve internette geçireceği süre ile ilgili anlaşmaya varmalıyız. Kararımızda net olmamız çok önemli.
  • Aile içi sohbetlere önem verilmeliyiz.
  • Özellikle hafta sonları çocuklarımızı fiziksel veya sanatsal aktivitelere yönlendirerek gelişimlerine katkıda bulunmalıyız.