Yeniden Güvenli Bağlanma

Cevaplandı
3
0

Selamun Aleykum 8 yaşında ve 12 yaşında olan iki kardeşin arasında sorun olmadan yeniden güvenli bağlanma nasıl olmalı biriyle yatınca diğeri sorun çıkartıyorsa bu süreç nasıl olacak teşekkür ederim.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

A.s
Çocuklarınız gelişim dönemi olarak kendi başlarına uyumaları gereken bir dönemdeler. Uyurken onlarla aynı yatakta yatmanız, anne ve çocuk arasında bağımlı bir ilişkiyi de beraberinde getirebilir. Bağımlı bir ilişki biçiminde ise; çocuklar anneden ayrışmakta ve bir birey olmakta zorlanabilirler. Bu durum ise çocuklarda sorumluluk bilincinin yeterince gelişmemesine yol açabilir. Çocuklar okul ve ev gibi pek çok farklı yaşam alanlarında sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanabilirler.
Sanırım çocuklarınızda güvenli bağlanma sorunu olabileceğini düşünüyorsunuz. Çocuklarınızın geçmişinde travmatik bir yaşam öyküsü var mı? Erken çocukluk döneminde çocuklarınızdan uzun bir süre ayrı kaldınız mı? Geçmişte çocuklarızın duygusal ihtiyaçlarını karşılamanıza engel yaşandı mı? Güvensiz bağlanma sendromunu kısaca açıklayacak olursam; bu sendromda çocuklar ebeveynleriyle ve çevreleriyle sağlıklı bir ilişki sürdürmekte zorlanırlar. Çevrelerine yeterince güvenemedikleri için, ilişkilerinde ya kaygılı ya da öfkeli davranışlar sergilerler. Siz çocuklarınızda buna benzer davranışlar gözlemliyor musunuz? Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, güvenli bağlanma yönteminden önce başka olguları dikkate almanızı öneriyorum.
Çocuklarınızın hala sizinle birlikte yatmak istemeleri, sizin kurduğunuz ilişki biçiminde aşırı bağımlı olmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Kendi ebeveyn tutumlarınızı gözden geçirmenizi öneriyorum.
Kitap okuma gibi uyku rituelleri elbette devam ettirmelisiniz. Ancak çocuklarınız kendi yataklarında uyumalarını sağlamalısınız. Onlarla birlike yatmak yerine, onlar uykuya dalana kadar yataklarının yanında oturarak uyku sürecini destekleyebilirsiniz.
Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.