Yeme Problemleri

Cevaplandı
1
0

Merhaba, 29 aylık oğlum sadece belirli gıdaları yani makarna, balık, yoğurt, havuç ve meyve yiyor. Bunlar dışında ne kahvaltılıkları ne de çorba yemek vs yemek istemiyor hatta tadına bile bakmıyor. Ek gıdaya geçiş döneminde taşındık, çorba vs yemek istemeyince emzirmek kolayıma geldi sanırım. Bugüne kadar hiç zorla yemek yedirmedim. Aç bırak mutlaka yer diyorlar ama o şekilde ağlatmak istemiyorum. Yeni gıdalara Nasıl alıştırabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhabalar,

Çocuklarda da biz yetişkinlerde olduğu gibi yaş ilerledikçe tat bilinci gelişir.  Böylelikle de yemek konusunda tercihleri şekillenir. Bence çocukları anlayabilmemiz için kendimizi onların yerine koymalıyız. Hayal edin sevmediğiniz bir yemeği yemek konusunda bir kişi sizi zorluyor, yemek istemiyorsunuz ancak yemeğe mecbur bırakılıyorsunuz. Kendinizi nasıl hissedersiniz? Aynı durum çocuklar içinde geçerlidir. Ayrıca çocuğu aç bırakmakta bir çözüm değil, çocuk yalnızca öğrenilmiş çaresizliğin etkisiyle sevmediği bir yemeğe baş vurur. Unutulmamalıdır ki, çocuğu yemek konusunda zorlamak çocuğun yemek alışkanlıklarını değiştirmediği gibi, çocukları travmatize edebilir ve anne çocuk ilişkisi büyük ölçüde olumsuz etkilenir.

Size tavsiyem öncelikle çocuğunuzun sevdiği yemeklerin içine sebze püresi yaparak ya da et suyu katarak besin değerlerini arttırmanız. Ayrıca birlikte manava, markete gitmeniz, yemek pişirirken size yardım etmesine teşvik etmeniz. Böylelikle farklı besin kaynaklarıyla etkileşim kurmasını sağlayabilirsiniz. Yaşı biraz daha büyüdükten sonra ise, sevdiği yemeğin yanına daha önce tadını tatmadığı bir yemek sunarak, bir kaç kaşık tadına bakması şartıyla, sevdiği yemekten yeme kuralını geliştirebilirsiniz. Ancak bu kural karşısında çocuk direnç gösterip, tamamen yemeği ret eder ise, bu durum karşısında çocuğunuzu zorlamamanızı tavsiye ederim.

Sevgiyle Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.