Yardıma İhtiyacım Var!

Cevaplandı
2
0

Merhaba. 2 buçuk yaşında oğlum var. İsmi A…… Şöyle bir sorunum var. A…..’e aniden sinirleniyorum kızıyorum ve tepki veriyorum elimde olmadan, bağırıp içindekini attıktan sonra rahatlıyorum ve yaptığıma çok pişman oluyorum sonra özür diyorum. Bu durumdan çok rahatsızım ne yapmam gerek bu durumda bilmiyorum. Psikologa gidip tedavi olmam lazım biliyorum aslında ama şu an öyle bir imkanım yok malesef

  • Tuğba ............... 1 sene önce sordu
  • son düzenleme 1 sene önce
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
4
0

merhabalar,
öncelikle ruhsal olarak gergin bir dönemden geçiyor iseniz, sizin bir psikolog desteği almanızı öneririm. İmkanınız yok ise, sizi gerginleştiren şeyleri gözden geçirmelisiniz. Kendinize vakit ayırmanız oldukça önemli, spor, resim, yoga v.b. gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz. Kendinize bedenen vu ruhen iyi gelen şeyleri keşfetmeli ve kendinize düzenli vakit ayırmalısınız.
Ayrıca oğlunuz gelişimsel olarak henüz ben merkezci bir dönemde. 2 yaş benlik duygusunun geliştiği bir dönemdir. Bu nedenle 2 yaş çocukları isteklerini sınırsızca deneyimlemek isterler. Kendilerini tüm güçlü hissederler. Siz çocuğunuza ‘hayır, dur, yapma’ gibi sınırlar koymanız etkili olmaz yalnızca onda öfke duygusunu arttırır. Bu yaş grubunda çocukta henüz kurallara uyabilecek duygusal olgunluğa sahip değillerdir.
Bir konuda sizinle inatlastiğında yalnızca dikkatini bir başka nesne ya da oyuna yöneltin ve diger konuyu unutmasını sağlayın. Bunu denerken sakin kalmalı, kaygılı ve gergin tepkiler vermemelisiniz.
Unutmayin ki sizin sakin kalmanız, çocuğunuzun daha kolay sakinleşmesini sağlayacaktır.
Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.