Yabancılardan Aşırı Korkma

Cevaplandı
2
0

Bana yardım ederseniz çok çok çok sevinirim. 9.5 aylık kızım var 6. Ayından itibaren yabancılardan aşırı korkuyor eve biri geldi mi ya da biri ona yaklaştı mı krize giriyor. Çığlık çığlığa ağlıyor. Özellikle erkeklere karşı. Hiçbir yere çıkaramıyoruz, gidemiyoruz kimse evimize gelemiyor. Öğretmenim işe başlamak bakıcı bulmak zorundayım. Kimseye alışamıyor lütfen bana bir yol haritası gösterin ne yapabilirim.

  • Leyla kiraz demir 2 sene önce sordu
  • son düzenleme 2 sene önce
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
3
0

merhabalar,
9 aylık bir bebekte yabancılama durumu gözlemlenebilir. Çocuğun bilişsel gelişimi ilerledikçe, yabancı ve sık sık gördüğü kişiler arasında ayrım yapmayı öğrenir, sık görmediği ya da ilk kez gördüğü kişilerle yakınlık kurmak istemeyebilir, bu durum literatürde yabancılama olarak tanımlanır. Ancak kızınız yabancılara karşı oldukça kaygılı tepkiler veriyor. Bebeklik döneminde çocuklar en çok annenin ruh halinden etkilenirler. Eğer siz kaygılı ve stresli bir bireyseniz, burada kızınıza bir kaygı aktarımı olmuş olabilir. Bir pedagoga gitmenizi öneriyorum. Ayrıca stresli iseniz, stresinizi azaltmaya yönelik spor, yoga, dans v.b. aktivitelerden yararlanabilirsiniz.
Bakıcı ile ilgili ise, bebeğiniz kaygı sorunundan dolayı, ikinci bakım veren kişiye hemen alışamayabilir. Bir ay bakıcı, siz ve kızınız birlikte vakit geçirmelisiniz. İlk zamanlar hep birlikte vakit geçirmeli sonra yavaş yavaş kızınızı bakıcı ile yalnız bırakmalısınız. Bakıcıyı kızınız ile birlikte oynadığinız oyunlara dahil etmeli, kızınızın zamanla bu kisi ile bir güven bağı kurmasını sağlamalısınız.
Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.