Vurma ve aşırı sinir

Cevaplandı
1
0

Merhaba 21 aylık oğlum var. İstediği birşey olmadığında aşırı sinirlenip ağlamaya başlayan ve sürekli vurma eğilimli davranışları var. Bebeklikten beri beslenmesi konusunda çok zorlandım çok seçici ve aşırı iştahsız bir bebekti, sürekli araştırıp elimden geleni yapmama rağmen iştah sorununu aşamadık. Şuanda da elinde telefon olduğu sürece belirli şeyleri yiyor. Telefon tablet kullanımına aşırı karşı olduğum halde mecbur kalıp verdim. Aç kaldıkça sürekli emmek isteyip hiç bir şeyi kabul etmiyordu malum sütüm de artık yetmiyor. Hırçınlaşıyordu ve bu yolu bulduk hiç onaylamasamda. Yeme problemli olması beni çok yıprattı bende sinirli bir anne oldum. Çocuğuma bu durumlarda ne yapmam gerekiyor bunu öğrenmek istiyorum. Yeme konusu, hırçınlığı, ağlaması ve en önemlisi vurması. Hiç kimseyle hiç bir şeyi paylaşmıyor. Sinirlenince gözü kimseyi görmüyor kendimi çoğu zaman yetersiz hissediyorum

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
0
0

merhabalar,
yemek yeme reddi ruhsal bir soruna ya da duyusal bir hassasiyete işaret edebilir. Anne kaygılı ve gergin ise, anne ve çocuk arasında sağlıklı bir bağ kurulamayabiliyor, çocuk da hissettiği ruhsal gerginlikten dolayı yemek yemeyi reddedebiliyor, ayrıca bazı çocuklarda duyusal hassasiyet yüksek düzeyde oluyor, bu nedenle farklı yemeklerin kokularından ya da pütürlü yiyeceklerden rahatsiz oluyorlar.
Öncelikle kendi ruhsal durumunu gözden geçirin. Stresli bir ruh haliniz var ise, bunu azaltmak için kendinize zaman ayırmanız oldukça önemli. Yemek yeme konusunda oğlunuza sert bir tutumla yaklaşmayın. Bir çocuğun yemek yeme konusunda zorlanması travmatik duygulara yol açabiliyor. Yemek seçimi kısıtlı bile olsa sevdiği yiyeceklerin içine sebze, et suyu gibi eklemeler yaparak besin değerini yükseltmeye çalışın.
Ayrıca 2 yaş döneminde çocuklarda inatlaşma ile gelişen hırçın davranışlar gözlemlenebilir. Bu yaş grubunda çocuk henùz kurallara uyabilecek duygusal olgunluğa sahip değildir. Bu yùzden ‘dur, yapma, hayır’ gibi kelimelerle çocuğu uyarmak onda yalnizca öfke duygusunu arttırır bunun yerine sakin bir sekilde dikkatini baska bir yere yönlendirmeniz gerekir. Vurma davranışı da yine öfkesini kontrol edememesiyle ilişkili, sakin kalmalı ve dikkatini sevdige bir oyuna ya da nesneye yöneltmenizi öneririm.
Saglicakla kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.