Kızım Korktuğu İçin mi Uyumuyor?

Cevaplandı
2
0

Merhabalar ben bir konu hakkinda fikriniz almak istemistim bebegim 21 aylik 1 ay once emzirmeyi biraktik geceleri cok uyandigi icin ilk 1 hafta cok iyiydi hic kalkmiyordu simdilerde ise 3 kere uyaniyor mutlaka ve sadece odasina gidip burdayim annecim diyerek sirtina biraz pat pat yapiyorum 2 dakika icinde tekrar uyuyor ancak 1 haftadir gun icinde hep yanimda duruyor hep yaninda olmami istiyor babasi ile disari cikinca bile 10 dakika da bir anne diyormuş ama kuzenleri ile oynarken pek aklina gelmiyorum onun disinda hep benimle olmak.istiyor benim oldugum odada oynuyor normalde bu sekilde degildi Bu bir sorun mu gercekten anlayamadim bana bagli mi bagimli mi yani yasi geregi ayrilik kaygisi yaşıyor gibi ama tam emin de olamıyorum Birde ortalama 2 haftadir komsudan bir iki kere bir yerlere vurma sesi geldi ve korktu ve simdi gelen her seste anne ses diyor ve urkuyor bunu fark.ettim nasil tepki versem bilmiyorum evet annecim ses geldi dersem bekliyor duymazliktam gelsem duyana kadar tekrar ediyor Oturduğumuz evde borularim su sesi biraz belirgin sekilde geciyor ve mutfakla gozumun nuru oglumun odasi yan yana su sesi geldi mesela dun ve cok korktu babasina suyu acmamasini soyledik geri geldik odamiza nasil tepki vermeliyim bunu hic bilemiuorum ve bu iki olay arasinda bir bağlantı var mi acaba Fikrinizi paylasirsaniz cok sevinirim iyi geceler olsun

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhaba,

Şu anda size çok ihtiyacı var. Size dokunmak ve ten teması kurmak istemesi bunun en basit örneği.

Odasını ne zaman ayırdınız bilmiyorum ama benim pedagojik yaklaşımıma göre erken ayrılmış. Şu anda bağlanmayı güçlendirmek için bir çaba gösteriyor ve karşılık vermenizi, birkaç ay beraber uyumanızı öneririm. Sizinle kol mesafesi olacak bir mesafede ten teması kurarak uyuması gerekiyor. Güvenli bağlanma kurmamız için bu oldukça önemli bir adım. Nesne sürekliliğini arttırmak ve geliştirmek için ise onunla bol bol cee eee oyunu oynamanızı önerebilirim. Bu oyun sayesinde ellerimizin ardından bir yok olup, biraz sonra geldiğimizi anlayabilecektir. Dergideki köşemde güvenli bağlanma yazımı okumayı da ihmal etmeyin derim.
Uyku konusuna biraz daha değinmek isterim. Bebeklerin ve hatta çocukların bizim tahminimizden çok daha fazla fiziksel ve psikolojik ihtiyaçları olur ve bu onları uyandırır. Sadece acıkmak değildir sebep. Bebek gece korkar, özler, acıkır, büyüme atakları sebebiyle ağrısı olur ve sonuç olarak da uyanıp, en çok güvendiği liman olan annesinden yardım almak ister. Sanılanın aksine ideal uyku dediğimiz süre ve kesintisiz uyku bebekler için geçerli değildir. Hatta yetişkinler hakkında yapılan uyku araştırmalarında bizim bile 2 ayrı uyku sürecimiz olduğu ve farkında olmasak da geceleri bir kere uyandığımız kanıtlanmıştır. Yani saatlerce kesintisiz uyku diye bir gerçek söz konusu değil. Onun için ten temasına dikkat edin, beraber uyuyun ve bu sürecin geçici olduğunu da içinize sindirerek kendinizi kaygıya sürüklemeden bu yaşları geçirin.
Uykuya geçişi kolaylaştırmak için önce bir duş aldırabilir ve ardından da bebek masajı uygulayabilirsiniz. Yine ardından beraber uykuya geçin. Bir süre sonra bu düzene alışacaktır. Duş her gün alınamasa da masaj uygulamasını yapabilirsiniz. Ve en önemli detay beraber uyumanız. Çünkü onu uyutup, yanından ayrılmanız bu aylarda onu korkutabilir. Bebekler daha ilk doğduğu anda ölüm, yüksek ses, düşme, yoğun ışık ve ses gibi ani tepkilerden korkma dürtüleri ile dünyaya gelir. Bunlara bir de 8. aydan itibaren anneden ayrılma, yabancılardan korkma da eklenir. Yani bebeklik dönemi boyunca özellikle de ilk 2 yıl dünyaya alışması bu korku süreçleri ile paralel ilerler. Bunun için de uyku düzeninin bozuk olması normaldir. Siz ne kadar rahat karşılar iseniz o da o kadar rahat olacaktır unutmayın.
İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.