Uyku Eğitimi

Cevaplandı
1
0

Merhabalar.benim de çok sıkıntılı olduğum bir konu bu uyku problemi.31 aylık bir kızım var.öncelikle uyku aşamalarımızı şöyle özetleyeyim.yaklasık iki yasına kadar bizim odamızda beşiğinde yatıyordu.iki yaşına yaklaşınca 20 aylıkken filan odasını ayırdım. Daha sonra bir sebepten dolayı yanımda yatırmaya başladım ve yaz boyu yanımda yattı. Hamile olduğum için eylülde odasını tekrar ayırdık. Ama odasında yatmıyordu. Şimdi ise yatağında benimle beraber yatıyor gece uyanınca yanımıza gelip bizim yatağımızda yatmak istiyor. Bunu nasıl düzeltebilirim. Bir de yatırırken hep onun yanında yatmamı istiyor saçımı okşuyor bunu nasıl engelleyebilirim ya da engellemem gerekiyor mu. Bu arada kardeşi de doğdu iki aylık. Uyku eğitimi için çok mu geç kaldım acaba? cevaplarsanız çok sevinirim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

Şu anda size çok ihtiyacı var. Size dokunmak ve ten teması kurmak istemesi bunun en basit örneği.

Odasını ne zaman ayırdınız bilmiyorum ama benim pedagojik yaklaşımıma göre erken ayrılmış. Şu anda bağlanmayı güçlendirmek için bir çaba gösteriyor ve karşılık vermenizi, birkaç ay beraber uyumanızı öneririm. Sizinle kol mesafesi olacak bir mesafede ten teması kurarak uyuması gerekiyor. Güvenli bağlanma kurmamız için bu oldukça önemli bir adım. Nesne sürekliliğini arttırmak ve geliştirmek için ise onunla bol bol cee eee oyunu oynamanızı önerebilirim. Bu oyun sayesinde ellerimizin ardından bir yok olup, biraz sonra geldiğimizi anlayabilecektir. Dergideki köşemde güvenli bağlanma yazımı okumayı da ihmal etmeyin derim.
Uyku konusuna biraz daha değinmek isterim. Bebeklerin ve hatta çocukların bizim tahminimizden çok daha fazla fiziksel ve psikolojik ihtiyaçları olur ve bu onları uyandırır. Sadece acıkmak değildir sebep. Bebek gece korkar, özler, acıkır, büyüme atakları sebebiyle ağrısı olur ve sonuç olarak da uyanıp, en çok güvendiği liman olan annesinden yardım almak ister. Sanılanın aksine ideal uyku dediğimiz süre ve kesintisiz uyku bebekler için geçerli değildir. Hatta yetişkinler hakkında yapılan uyku araştırmalarında bizim bile 2 ayrı uyku sürecimiz olduğu ve farkında olmasak da geceleri bir kere uyandığımız kanıtlanmıştır. Yani saatlerce kesintisiz uyku diye bir gerçek söz konusu değil. Onun için ten temasına dikkat edin, beraber uyuyun ve bu sürecin geçici olduğunu da içinize sindirerek kendinizi kaygıya sürüklemeden bu yaşları geçirin.
Uykuya geçişi kolaylaştırmak için önce bir duş aldırabilir ve ardından da bebek masajı uygulayabilirsiniz. Yine ardından beraber uykuya geçin. Bir süre sonra bu düzene alışacaktır. Duş her gün alınamasa da masaj uygulamasını yapabilirsiniz. Ve en önemli detay beraber uyumanız. Çünkü onu uyutup, yanından ayrılmanız bu aylarda onu korkutabilir. Bebekler daha ilk doğduğu anda ölüm, yüksek ses, düşme, yoğun ışık ve ses gibi ani tepkilerden korkma dürtüleri ile dünyaya gelir. Bunlara bir de 8. aydan itibaren anneden ayrılma, yabancılardan korkma da eklenir. Yani bebeklik dönemi boyunca özellikle de ilk 2 yıl dünyaya alışması bu korku süreçleri ile paralel ilerler. Bunun için de uyku düzeninin bozuk olması normaldir. Siz ne kadar rahat karşılar iseniz o da o kadar rahat olacaktır unutmayın.
İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.