Oğlum Geceleri Ağlayarak Uyanıyor

Cevaplandı
1
0

Merhabalar!
Verilen bebek uyku eğitim metodları çok doğru bulmuyorum. Gündüzleri genelde aynı zamanlarda uyutmayi çalışıyorum bebeğimi bu arada sekiz aylığız. Gündüz uykumuz bozuk, gece uykumuz iydi. Yaklaşık iki haftadır bu düzen değişti, gündüz iyi, gece ise çok sık uyanmaya başladık. Sebebini bir türlu bulamadım. (Bu arada beraber yatıyoruz oğlumla aynı yatakta). Geceleri ağlayarak uyanıyor ama gözleri kapalı bir şekilde. Bana neler tavsiye edebilirsiniz acaba?
Bu arada dişlerimiz daha hiç yok. Dişlerden şüpheleniyorum ama bu kadar uzun sürer mi ki?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Fikriye Çiçek 2 sene önce sordu
  • son düzenleme 2 sene önce
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

8-9 aylık bir bebeğin henüz duygusal gelişimi dünyaya hazır olmadığı için geceleri sık sık uyanması normaldir. Bunun yanı sıra gündüzleri siz yanınızda olmadan uyuyamaması da beynin nesne sürekliliğini sağlayamıyor olması. Bunu biraz açalım. Beynimizde prefrontal korteks dediğimiz bir alan var ve bu alan yaşamımızın 8. ayında daha yeni yeni gelişmeye başlıyor. Birçok görevi var ancak bebeklik döneminde nesne sürekliliğinin başlamasına yardımcı oluyor. Nesne sürekliliği nedir? Örnek ile açıklayayım. Anne çocuğun gözünün önünden gittikten sonra bir daha geri gelmeyeceğini kaybolduğunu zannetmesidir. Bunun için gündüz uykularında da sizi yokluyor olması çok normaldir. Elbette buna ek olarak geceleri nerede uyuduğu da çok önemli. Sizinle kol mesafesi olacak bir mesafede ten teması kurarak uyuması gerekiyor. Güvenli bağlanma kurmamız için bu oldukça önemli bir adım. Nesne sürekliliğini arttırmak ve geliştirmek için ise onunla bol bol cee eee oyunu oynamanızı önerebilirim. Bu oyun sayesinde ellerimizin ardından bir yok olup, biraz sonra geldiğimizi anlayabilecektir. Dergideki köşemde güvenli bağlanma yazımı okumayı da ihmal etmeyin derim.
Uyku konusuna biraz daha değinmek isterim. Bebeklerin ve hatta çocukların bizim tahminimizden çok daha fazla fiziksel ve psikolojik ihtiyaçları olur ve bu onları uyandırır. Sadece acıkmak değildir sebep. Bebek gece korkar, özler, acıkır, büyüme atakları sebebiyle ağrısı olur ve sonuç olarak da uyanıp, en çok güvendiği liman olan annesinden yardım almak ister. Sanılanın aksine ideal uyku dediğimiz süre ve kesintisiz uyku bebekler için geçerli değildir. Hatta yetişkinler hakkında yapılan uyku araştırmalarında bizim bile 2 ayrı uyku sürecimiz olduğu ve farkında olmasak da geceleri bir kere uyandığımız kanıtlanmıştır. Yani saatlerce kesintisiz uyku diye bir gerçek söz konusu değil. Onun için ten temasına dikkat edin, beraber uyuyun ve bu sürecin geçici olduğunu da içinize sindirerek kendinizi kaygıya sürüklemeden bu yaşları geçirin.
Uykuya geçişi kolaylaştırmak için önce bir duş aldırabilir ve ardından da bebek masajı uygulayabilirsiniz. Yine ardından beraber uykuya geçin. Bir süre sonra bu düzene alışacaktır. Duş her gün alınamasa da masaj uygulamasını yapabilirsiniz. Ve en önemli detay beraber uyumanız. Çünkü onu uyutup, yanından ayrılmanız bu aylarda onu korkutabilir. Bebekler daha ilk doğduğu anda ölüm, yüksek ses, düşme, yoğun ışık ve ses gibi ani tepkilerden korkma dürtüleri ile dünyaya gelir. Bunlara bir de 8. aydan itibaren anneden ayrılma, yabancılardan korkma da eklenir. Yani bebeklik dönemi boyunca özellikle de ilk 2 yıl dünyaya alışması bu korku süreçleri ile paralel ilerler. Bunun için de uyku düzeninin bozuk olması normaldir. Siz ne kadar rahat karşılar iseniz o da o kadar rahat olacaktır unutmayın.
İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.