3-4 Yaş Tuvalete Gitme Alışkanlığı

Cevaplandı
2
0

3 buçuk yaşindaki oğlum hala bez kullaniyor bezini çikarip sık sık soruyorum yok diyor beraber tuvalete gidip bekliyorum başka bir şekilde oyalaniyor cikinca da altini islatiyor nasil hareket etmeliyim bilemiyorum

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
3
0

Tuvalet eğitimi diğer konularda olduğu gibi yine bolca sabır ile sürdürülmesi gereken bir süreci kapsar. İlk olarak sormamız gereken iki soru var. Anne hazır mı, çocuk hazır mı? Yaşı gereği çocuğunuz hazır görünüyor. Kendinizin de psikolojik olarak hazır olduğundan emin olduktan sonra adım adım tuvalet eğitimi sürecine başlayabilirsiniz.

Adım adım tuvalet eğitimi için nasıl bir yol izlenir?

Olumlu sözcükler ile iletişim kurma metodunu burada da kullanmalıyız. Ve bir gün tuvaleti geldiğini fark ettiğiniz zaman da “Artık büyüdün. Sen de istersen çişini tuvalete yapabilirsin” diyerek sinyal vermeliyiz zihnine.
Sonrasında ikinci adım olarak kullanılan bezde bir değişime gitmelisiniz. Kalite olarak biraz daha düşük, sızdıran cinsten bir bez ya da alıştırma külodu kullanmaya başlamalısınız. Bu şekilde çocuğun ıslaklıktan rahatsız olmasını sağlamamız lazım. Beyne “Artık bu seni rahatsız ediyor. Değişim zamanı geldi” mesajı sunmalıyız.
Bezdeki değişimi de başlatınca tuvaleti geldiğini fark ettiğiniz anda “Hadi koş koş tuvalete yapalım” gibi bir yönerge ile kaslar aktif olduğunda tuvalete gitmeliyiz mesajını almasını sağlamalısınız.
İlk başlarda tuvalet eğitimi için lazımlık kullanımı uygundur. Çünkü büyük tuvalet ya da alaturka tasarım bir tuvalet korku ya da bacaklarda uzun süre bekleme sebebiyle ağrıya sebep olabilir. Bu da süreci olumsuz etkiler.
Bezin kalitesini düşürdükten birkaç gün sonra ise artık “gündüzleri” bezi tamamen çıkarmalısınız. Daha öncesindeki birkaç gün hadi diyerek tuvalete gitmeye alışmış zihin, artık bez olmadan tuvalete gitmesi gerektiğini yavaş yavaş öğrenecektir. Ancak burada yine gözlem sizde olmalı. Çocuğun hafif bir sıkışma ibaresi bile göstermiş olması anında hemen yol göstermelisiniz.

& Unutulmamalıdır ki bu süreç bol sabır ister. Çünkü kaslarını kendi başına ilk kez kullanacak olan çocuğunuz, içinde bir miktar endişe de taşıyabilir. Bunun için aferin benim oğluma diyerek taktirleri de eksik etmeyin derim.

& Önemli bir diğer husus da kesinlikle şiddetin hiçbir türüne (vurmak, bağırmak, küsmek, üzülürüm gibi ifadeler kullanmak, herkes yapıyor sen de yap gibi kıyaslarda bulunmak gibi durumlardan uzak kalınmalı) başvurulmaması gerektiğidir. Bu öğrenmesini geciktirir.

& İlk olarak gündüz, sonra gece eğitimine geçilmelidir. İkisi aynı anda olmamalıdır. Bu zorlar.

& Önemli bir nokta daha: Sık sık tuvaletin var mı diye sorulmaması gerektiğidir. Çünkü bu bıkkınlık hissi verir ve çocuktaki öğrenme ve başarı arzusunu da köreltebilir. Tuvaleti olduğunu gözlemleriniz ile hissettiğiniz anlarda ‘Hadi istersen tuvalete gidelim, sonra devam edersin oyununa’ gibi bir cümle ile yol gösterebilirsiniz. Pedagojide çok önemli bir kelimedir “İstersen”, bunu da hatırlamış olalım. ☺️

& Önemli bir nokta da çocuğun tuvaletini görmemesidir. Yani kakaya güle güle de gibi durumlar olmamalıdır. Çünkü bu birçok çocukta kaybetme korkusuna sebep olabilmektedir. Çünkü çocuklar için dışkıları onların bir parçası gibidir. Tuvaletini yapınca parça eksikliği hissedebilirler. Göstermemeye özen gösterin.

& Tuvalet ortamı bir eğlence yeri değildir. Bunun için orada oyun oynama, oyuncak ile yapma gibi durumlara da başvurmayın. Amaç en kısa zamanda ihtiyacı giderip, tuvaletten çıkmak olmalıdır.

& Şimdiden belirtmekte fayda var ki gündüz eğitimi bitse dahi geceleri tuvalet eğitimi kazanmak ‘uyku faktörü’ söz konusu olduğu için kontrolü hemen kazanmak kısa sürede olmayabilir. Geceleri kasları tutmak daha kolaydır ama gündüz eğitimi tamamen bitmiş olmalıdır ve yine de geceleri idrar kaçırma ilk zamanlarda normaldir. Buna şimdiden hazır olun ve gündüzleri bir sorun olmamasına rağmen geceleri kaçırma problemi olursa hemen endişelenmeyin. Sabırla devam edin. Çünkü idrar tutma eylemi kaslar, sinirler, omurilik ve beyin tarafından yönetilir. Başarmak ve bu sistemi geliştirmek için her insanın ihtiyacı vardır. ☺️

& Gündüz eğitimi kolaylaştıktan sonra gece bez bağlama alışkanlığını da bırakmalısınız. Sanılanın aksine gece tuvalet eğitimi gündüz eğitiminden daha kolaydır. Çünkü kaslar biraz gündüz eğitimi sayesinde kontrol altına alınmayı öğrenmiş olur. Yeter ki gündüz eğitimi sorunsuz sürüyor olsun.

& Tuvalet eğitimi sürecinde gece eğitimine geçtiğiniz ilk 10 gün çocuğu gece 1 kere ihtiyaç için kaldırabilirsiniz. Ancak 10 gün sonrası yavaş yavaş artık buna da gerek kalmayacaktır.

& Tuvalet eğitimini kolaylamak ve çocukta yetersizlik hissi oluşturmamak için geceleri uyumadan bir süre önce sıvı alımını da durdurmanızı öneririm. Çünkü kas kontrolü yavaş yavaş başlamış olsa da sıvı alımı mesaneyi zorlayacağı için çocukta başaramıyorum hissi uyandırabilir. Buna mahal vermemek adına sıvı alımını uyumadan bir süre önce sonlandırın.

* Panik yapmadan eğitimi yönetin. Altına yapabilir, etraf kirlenebilir, defalarca bunlar yaşanabilir. Vereceğiniz karşılık “Olabilir böyle kazalar arada. Hadi tuvalete gidip yapalım.” gibi ifadeler ile sakin ve sevgi dolu cümlelerle olsun.

* Mahremiyet açısından sakıncalı olmaması için çocuğun yanında başka bir çocuk olmamalıdır. Yani iki çocuk beraber kolay öğrenir gibi bir mantık yoktur. Ayrıca ebeveynini de tuvalette görmemeli, görerek öğrenmek böyle bir durumda gerçek ve uygun değildir. Bunun yanı sıra tehdit, çakmak ile popo yakmak vs gibi eski ve yanlış uygulamalara da başvurmayın.

# Eğer fizyolojik bir sorun yok ise tuvalet eğitiminin başarısız olduğu insan yoktur. Yeter ki sabırlı olun ve sevgi ile sürdürün.

İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.