Tuvalet Eğitimi Verme

Cevaplandı
5
0

Merhaba elda hanım, benim oğlum 33 aylık tuvalet eğitimine başladık fakat tuvalet adaptörü veya lazımlığada oturmuyor, 4 günden beri ısrarla altına çiş yapmaya devam ediyor yapınca bazen söylüyor, bazende söylemiyor. Bununla ilgili nasıl ilerleyeblirim?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
3
0

merhabalar Yasemin Hanım,
çocuğun öncelikle tuvalet eğitimine hazır olması aşağıdaki etkenler ile ilgilidir:
▪Bezin 3-4 saat boyunca kuru kalması
▪ Tuvaleti geldiğinde çocuğun davranışlarıyla sinyal vermesi
▪ Tuvalete ilgi duyması, örneğin; sifonla
oynama, tuvaleti inceleme, oyunda
bebeklerinin tuvaletini yaptırma v.b davranışlar göstermesi
▪Taşınma, hastalık, Yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi gibi zaman dilimlerine denk gelmemesi

Bununla birlikte anne ve çocuk arasında yaşanan yoğun çatışma, çocukta kaygı ve öfke sorunu gibi durumlar da tuvalet eğtimine başlamada çocuğun henüz hazır olmadığının bir göstergesidir.

Oğlunuz şu anda tuvalet eğitimine karşı belli ki direnç gösteriyor. Tuvalet eğitimine belli bir süre ara vermenizi öneriyorum. Çocuğunuzu takip edin ve tuvalet eğitimine ilgisi arttığında yeniden deneyin.
Eğer oğlunuzun kaygı ya da öfke sorunu varsa, tuvalet eğitiminden önce bu konuyla ilgili destek almanız da faydalı olacaktır.

Ayrıca tuvalet eğitiminde önemli olan çocuğun travmatik bir deneyim yaşamadan bu süreci tamamlamasıdır. Her çocuğun ruhsal olarak hazır hissetme durumu değişkenlik gösterebilir. Çocuğunuzun yaklaşık 3yaşında olması sizi strese sürüklememeli. Ben bir uzman olarak çocuğun 5 yaşına kadar tuvalet eğitimini kazanmış olmasını geçikmiş olarak değerlendirmiyorum. Önemli olan çocuğun kızma, cezalandırma, utandırma gibi travmatik durumlara maruz kalmadan bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlamasıdır.

Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.