Tuvalet Eğitiminde Kakasını Yaptıramıyorum

Cevaplandı
3
0

Merhaba oğlum şu an 34 aylık. Yaklaşık 30 aylık olduğundan bu yana kaka yapması haricinde gece ve gündüz bez bağlamıyorum, çişini lazımlığa kendisi yapıyor. Oğlum kakasını da lazımlığa ya da bizim gibi tuvalete yapabilirsin diyorum ama kabul etmiyor. Neden kakasını tuvalete değil de beze yapmak istediğini sorduğumda çünkü ben daha büyümedim diye cevap verdi. Nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

merhabalar sevgi hanım,

Çocuklarda görülen tuvalet eğitimi sorunlarının altında karşıt gelme davranışı ya da kaygı duygusu yatabilir. Çocuk ve evebeyn arasında yogun çatışmalar yaşanıyor ise, çocuk evebeynin ona karşı olan beklentilerini genellikle reddetmeye başlar. Çocuk kakasını evebeyne tepki göstermek için tuvalete yapmamayı seçer. Böyle bir durum söz konusu ise, yaşadığınız çatışmalar çözüme kavuşmadan tuvaletle ilgili sorunda bir düzelme görülmeyebilir.. Bu bağlamda uzman desteği almanız önemlidir.

Ayrıca kaygı sorunu yaşayan çocuklarda da çok sık tuvalet reddi görüleblir. Bazı çocuklar büyük tuvaleti tuvalete yaparken, bedenlerinden birşey kopacağı algısına kapılırlar ve kaygılanırlar. Yine kabız olan çocuklar yeniden acı duyuacakları endişesiyle beze yapmayı isterler. Belirttiğim bu durum söz konusu ise, çocuğunuza baskı uygulamadan, ona zaman tanımanızı öneririm. Bu kaygı genellikle zamanla azalır. Çocuğun tuvalet eğitimi için kendini hazır hissetmesi oldukça önemlidir. Her çocuğun ihtiyaç duyduğu süre ise bireysel farklılık gösterebilir.

sevgiyle kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.