Tuvalet Alışkanlığı

Cevaplandı
3
0

Merhabalar. 3,5 yaşında ve 1,5 yaşında iki oğlum var. Büyük olanda tuvalet alışkanlığımız neredeyse 1 senedir devam ediyordu. Tuvaleti geldiğinde söylüyor ve eşim ya da ben yardımcı olup gideriyorduk. Küçük tuvaletini kendisi yapıyor. Tuvalet sonrası elini de yıkayabiliyor. Bu konuda eşimin ve benim de önemle üzerinde duruyoruz. Fakat son zamanlarda yaklaşık 20 gündür büyük tuvaletini altına yapmaya başladı. Bu arada eşim çocuklarla birlikte ailesini ziyarete gidip geldi ondan sonra olduğundan bahsetti. 1 haftadır beraberiz yine bu davranış devam ediyor. Uyarıyoruz eşimle birlikte. Oğlum bu şekilde uygun değil böyle yaparsan pis çocuk oluriz arkadaşların tuvaleti geldiğinde tuvalete gidip yapıyor sen de bu şekilde yapmalısın diye. Hatta tuvalete yaparsan sana sürprizim olacak oyuncak vs. gibi söylemlerimize rağmen devam ediyor. Dün gece de aynı telkinlerde bulunduk sabah eşim yine altına yaptığını söyledi. Küçük tuvaletinde sıkıntı yok. Gece de kaldırıp yaptırıyoruz. Ne yapmamız konusunda yardım eder misiniz? Teşekkürler.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
3
0

Merhaba,

Çocuklar genel rutinleri ve düzenli bir yaşamı severler. Başka bir eve gidip geldikten sonra değişimin başlamış olması orada yaşanan durumları analiz etmemiz gerektiğini bize gösterir aslında. Çünkü bunu isteyerek ve bilerek yapmıyor. Ayrıca ödül ve ceza yöntemlerinden uzak kalmanız lazım. Bunun yanı sıra başka çocuklar öyle yapmıyor gibi kıyasları da kenara bırakmalısınız. Şu an bunu isteyerek yapmadığı gibi bu tip uyarılar ile sadece suçluluk duygusu yüklemiş olursunuz.

Çözüm hakkında birkaç şey söyleyeyim ama yaşadığı durum bir kaygıya da bağlı olabilir. Bunu unutmadan hatırlatayım. Psikolojide büyük tuvaleti altına kaçırma durumuna enkoprezis diyoruz. Çözüm olarak şunları önerebilirim:

-Tıbbi bir nedenden kaynaklanıyorsa diye önce bir çocuk doktoruna görünebilirsiniz.

-Bile ve isteyerek yapmadığı için tüm suçlamaları ve üzerinde sürekli bir göz varmış gibi gözlenmesi gibi durumları ortadan kaldırmalısınız.

-Çocuğun üzerindeki gereksiz baskılar kaldırılmalı, aşırı titiz tutumlardan kaçınılmalıdır.

-Çocukları en çok yoran durumlar olumsuz davranış ve iletişimdir. Evde eğer böyle bir durum varsa sonlanmalıdır. Sizin durumunuza özel olarak da ziyarete gidildiği zaman orada ufak bile olsa bir olay yaşanıp, yaşanmadığını tahlil etmeniz gerekiyor.

-Tuvalete gitmesi için teşvik edebilirsiniz ama zorlamalardan uzak kalmanız gerekir.

-Büyük tuvaletini, tuvalette yaptığı zaman övebilir ve üzerindeki stresi de bu şekilde azaltabilirsiniz.

-En önemlisi stres, kaygı, endişe oluşturacak iletişim şekillerini ortadan kaldırmak gerekir.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.