Tırnak Yeme Problemi

Cevaplandı
2
0

Merhaba. 10 yaşında oğlum, 6 yaşında kızım ve 34 aylık oğlum var. Benim sorum 34 aylık oğlumla ilgili. 2-3 ay kadar önce uzayan tırnaklarını koparıyordu. Bu iki ay öncesinde veya sonrasında travmatik olacak bir durum yaşanmadı. Tırnak koparmalarını fark ettiğin andan itibaren uyarmadım, fakat az da uzasa hemen kestim.(tırnak kestirmeye de pek meraklıydı) Durum iyice kötüleşti. Artık tırnaklarının uzamasına fırsat vermiyor. Sürekli eli ağzında. Uyarmıyorum, dikkatini dağıtmaya çalışsam da fayda etmiyor. Bunun dışında tüm oyuncaklar ağzında ve sürekli geveliyor. Bu konuda bana ne önerirsiniz??? Ne yaşayacağımı, nasıl önleyeceğimi bilemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

İster bebek olsun ister çocuk olsun ister ergenlik dönemindeki çocuk olsun eğer tırnak yeme, özel bölgeler ile oynama (çocukluk çağı mastürbasyonu), burun karıştırma ve önceden böyle bir alışkanlık yokken aniden parmak emmeye başlama gibi bir durum söz konusu ise bunlar ilgi çekmenin ötesinde bir durumdur. Tırnak yeme konusunda eğer çevresinde tırnak yiyen biri yoksa bu durum genelde kaygı temelli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kaygının temelinde de bağlanma eksiklikleri, aile içi iletişim eksikliği, şiddet unsurları, ekranlar gibi faktörler yatabilir.

Çözüm olarak;
– “Çek elini ağzından” gibi ifadeler kullanılmamalıdır.
– Çocuğun ağzına biber sürme gibi anlamsız girişimlerde bulunulmamalıdır.
– Tehdit, ceza, kızmak ve bağırmak gibi psikolojik şiddet unsurlarına başvurulmamalıdır.
– “Bak başkaları yapıyor mu?” gibi kıyaslamalara girilmemelidir.
– Acı oje gibi anlık çözüm üreten ama sorunu diplere iten durumlara başvurulmamalıdır.
‼️Tüm bu yanlış yaklaşımlar sorunu çözmez, sadece bastırır. Bastırılan her problem de ileriye dönük daha büyük bir sorun sebebidir. Anlık çözüm ürettik diye sevinirken, gelecekte ortaya çıkacak başka problemleri görmediğimiz için üzülebiliriz.

* Çocukları bu tip davranışlara iten sebepleri bulmaya gayret etmeliyiz. “İlgisiz mi kaldı, kardeş kıskançlığı mı var, şiddet mi görüyor, korkuyor mu, kaybetme korkusu mu yaşıyor, okulda bir sorun mu var, sevgi ve güven eksikliği mi yaşıyor, yeniden bağlanmaya ihtiyacınız olabilir mi?” sorularına yanıt bulmak için aile dinamiğinizi gözden geçirin ve değişimler yapın.
* İçinde kaygı ve endişe olan çocuklarda en sık görülen problemlerdir. Bunun için şiddetin herhangi bir türü var mı diye kontrol edin. (Fiziksel, psikolojik, duygusal)
* “Sen odana gitsene/işim var şimdi olmaz/tek başına yap” gibi cümleler ile çocukların ihtiyaçları ötelenmemelidir. Sizden yardım ve destek istiyorsa demek ki gerçekten ihtiyacı vardır. Yaş fark etmeden… Buna ilgi, sevgi, güven, özel ve kaliteli zaman ile karşılık verin.
* Bu tip davranış problemleri gözlemliyor iseniz yeniden bağlanma sürecine girmeli ve bu süreç ile hayatınızda kaliteli değişimler yapmalısınız. 🙂  Eğer kendi başınıza bu süreci yönetemiyor ve değişim için adım atamıyor iseniz bir uzmandan yardım almalısınız.

 

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.