Saçla Oynama Alışkanlığı

Cevaplandı
3
0

Merhabalar benim kız masallah çok zeki konuşkan sosyal bir çocuk 4 yaşına girecek fakat saçı ile oynama alışkanlığı var bir süreç olduğunu ben düşünüyorum peki siz nasıl yorumlarsınız

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
İyi Cevap
2
0

Merhaba,

Burada bahsi geçen saç oynama şeklini biraz daha detaylandırmanız iyi olurdu aslında. Çünkü bu bir alışkanlık mı, tik ya da takıntı mı, yoksa bir oyalanma davranışı mı diye değerlendirmemiz için detay bilmemiz gerekir.

Mesela ne zamandan beri var? Güvenli bağlanma adımları geçtiğimiz senelerde sağlam kuruldu mu? Zamanında sütten ayırma esnasında nasıl bir yol izlendi? Ailede takıntısı olan biri var mıdır? Saçı ile oynama davranışı nasıl seyrediyor? gibi bazı sorulara yanıt almamız sorunun yanıtını daha da sağlıklı yapabilir.

Şu anda bir ön yorum olarak bazı dönemlerde çocuklarda bu tip alışkanlık hatta takıntıların gelişime bağlı olarak normal olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu tip alışkanlıklar da onda bir eksiklik ya da zekada problem sebebi kesinlikle değildir. Endişe etmemiz gereken bir durum değil. Sadece araştırma yapmak istememin sebebi acaba çocukta bir oyalanma davranışı olarak alışkanlık mı oluşmuş diye bakmamızın iyi olacağını düşünmemdi. Bu sorduğum sorulara da yanıt vererek daha net anlamlar çıkarabiliriz.

İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.