Anne Kaybı ve Yas Süreci

Cevaplandı
2
0

Merhaba. 9 (erkek) ve 7 yaşlarında(ikiz kız) üç çocuğumuz var. Annelerini kaybettiler. Bir süreçte uzmandan yardım almak istiyorum ama yardım alacağım uzmanda ne gibi alanlar olmalı ki çocuklarımıza yardımcı olabilsinler. Ve de bu süreçte çocuklar için oyun terapisi mi terapötik kartlar mı daha faydalı olur acaba? cevaplarsanız çok memnun olurum.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhabalar Özlem Hanım,

öncelikle başınız sağolsun. Umarım siz ve aileniz yaşadığınız yas sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlarsınız.

Çocukların öncelikle bir takım psikolojik testlerle yaşadıkları süreçten nasıl etkilendikleri analiz edilmelidir. Bu süreçte çocuklar kaygı, öfke ya da suçluluk duygusu geliştirebilirler. Evebeyn kaybında bazı çocuklar bağlandığı diğer kişileri de kaybetme kaygısı geliştirebilirler. Bazı çocukları ise annenin ölüm nedenini rasyonalize edemediklerinde ‘Annem benim yüzümden öldü.’ gibi düşünce kalıpları geliştirerek, hayata derin bir suçluluk duygusu ile bakmaya başlayabilirler. Ayrıca kayıp yasında çocukların duygularına alan açmak, üzüntüsünü, özlemini ifade etmesi için onları cesaretlendirmek son derece önemlidir. Yas sürecinde çocuğun duygularını bastırması öfke ve davranışsal uyum sorunlarını beraberinde getirebilir.
Bu nedenle önemli olan bir takım testlerle çocukların bu süreci nasıl algıladıklarının ve hangi duyguları hissettiklerinin analiz edilmesidir.
Evebeyn kaybı yaşayan her çocuk bu süreçten etkilenir ancak her çocuk terapi desteğine ihtiyaç duymaz. Ruhsal dayanıklılığı güçlü ve gerekli ailevi desteği alan çocuklar bu süreci terapi desteği almadan da atlatabilirler. Ancak destek gerekli olduğunda, yeğenlerinizin yaşlarından dolayı oyun terapisi desteği almanızı öneririm.

Oyun Terapisi ile ilgili bu yazımı okumanızı tavsiye ederim

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Nasıl Uygulanır?

Sevgiyle Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.