Okulda Hiç Ders Yapmıyor

Cevaplandı
1
0

Merhaba
İkizlerim bu sene 1.sınıfa başladılar ve ilk defa bu sene farklı sosyalleşsinler birbirlerini taşımak zorunda kalmasınlar diye ayrı sınıflara verdim.
Oğlum bu durumdan çok memnun çok kolay adapte oldu. Okul ders sorumluluğunu aldı ve sınıfında da başarılı bir öğrenci şuanda
Fakat kızımın bu duruma adapte olabilmesi sınıfını benimsemesi yarım dönem aldı. Lakin sınıfta hiç ders yapmıyor. 6 saat ders görüyor değil 6 satır 1 satır bile yazı yazmadan eve geliyor. Okulda yazmadıklarını eve geldiğinde tamamlatıyordum neden okulda yazması gerektiğini anlatıp bazen ödüllendirme ile biraz yazmasına vesile oluyordu. Bu durum için kızımı psikoloğa götürdüm ve psikolog tüm çevresini acıtasyon yaparak parmağında oynatmaya alıştığını tüm isteklerini yaptığımız için kendisini rahata verdiğini ve benim evdeki mükemmelliyetçi davranışlarımla okulda öğretmenin rahat tutumuna karşılık okuldaki rahatlığı tercih ettiğini söyledi. Sorumluluklarını yerine getirmediğinde istediği hiç birşeyi yapmamamızı tüm haz aldığı şeyleri engellememiz gerektiğini söyledi. Elimden geldiğince öylede yapmaya çalışıyorum ama 1 aydır hiçbir ilerleme kaydetmedik.
Sınıfında bu şekilde çok sayıda öğrenci var ve öğretmenin gün sonunda bizlere bugün bu konuları işledik tamamlansın ödevimizde bu mesajından başka hiçbir yaptırımı yok çocuklar üzerinde dersler konusunda. Yanlızca yazmıyor diye sürekli ben ve benim gibi velilere psikolojik baskı yapıyor
Bizde öğretmenin okulda yaptıramadığını evde yaptırmaya çalışıp hem anne hem öğretmen oluyoruz ve bu beni çok yıpratıyor çocuğum dersler yüzünden benden uzaklaşıyor. Sorumluluğunu almasının yöntemi vermeden alamayacağını gösterip bu şekilde istediği her şeyden men etmek midir farklı bir yöntemi var mıdır?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhabalar,

Hümanist ekolü benimseyen bir uzman olarak ceza yerine çocuğunuzun ders konusundaki motıvasyonunu arttırıcı olumlu pekiştireçler kullanmanızı tavsiye ederim. Öncelikle ders çalışırken bir çalar saat yardımıyla ders çalışma süresini kademe kademe arttırmanızı öneririm. Öncelikle 10 dakika ders çalışma sonra 5 dakika mola şeklinde bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Çalar saat çaldıktan sonra 5 dakika boyunca kızınızla oyun oynayabilir birlikte sevdiği ektinlikleri yapabilirsiniz. Daha sonra adım adım ders çalışma süresini arttırmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca okul sonrası sabit bir zamanlama programı yapmanızı öneririm. Ders çalışmadan hemen sonra en çok sevdiği bir etkinlik ya da oyunu yerleştirebilirsiniz;  örnek olarak ders çalışma ve çizgi film için toplam bir saat süre belirleyebilir ve eğer kızınız ödevler esnasında isteksizlikten ötürü çok vakit kaybeder ise, toplam bir saat süresi olduğunu, çizgi film süresinin kısalacağını onunla önceden konuşabilirsiniz. Ayrıca 10 yaş öncesinde henüz zaman kavramı çocuklarda gelişmediği için, bir saatlik dilimini saat üzerinde sticekerlarla işaretleyerek, kızınıza da süreyi kontrol imkanı sunabilirsiniz. Ayrıca ifade dilinizle de onu motive etmeniz oldukça önemlidir. ‘Sana güveniyorum, çabaladın, gayret ettin ve bu sefer ödevini daha kısa sürede bitirdin, emeğine sağlık.’ şeklinde ifadeler kızınızı beklenen davranışa güdüleyecektir.  Tüm bu tutumlarınıza rağmen olumlu bir sonuç elde edemez iseniz, yaptığı davranışın sonucunu tecrübe etmesi adına, ödevini yapmadan okula gitmesine müsade etmelisiniz. Okulda öğretmeni  ‘evet bu sefer ödevini yapmayı unutmuşsun, ben sana güveniyorum. Bir dahaki seferi daha dikkatli olacaksın.’ şeklinde ifadelerle hem uyarıda bulunabilir hem de teşvik edebilir. Bazen çocukların sorumluluk bilinci için davranışlarının sonucunu görmeleri gerekir.

Bunun yanısıra okul motivasyonunda öğretmenin rolü de büyüktür. Eğer öğrenci öğretmenini sever ise, onun sevgisini kaybetmemek için gayret edecektir. Öğretmenin kızınızın olumlu özelliklerine vurguda bulunmalı ve onunla bireysel ilişki kurmalıdır. Öğretmen ve öğrenci arasındaki bağın güçlenmesi de oldukça önemlidir. Son olarak ise eğer ödev yaptırırken, kızınızla aranızdaki bağın yaşanan gerginlikten zedelendiğini düşünüyor iseniz, ödevleri için bir öğretmen tutmanızı da öneririm.  Bir uzman olarak okul başarısının anne çocuk ilişkisinin önüne geçmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.