Okula Gitmek İstemiyor

Cevaplandı
1
0

Merhaba
Benim kızım 5.5 yasında anaokuluna gitme çağında okula başladı eylül ayında fakat eşimle yaşadığımız sorunlar dolasıyla ailemin yanına dönmek zorunda kaldık ve bir süre sonra okula gitmek istememeye başladı farklı bir şehirdeyiz ve burada kesinlikle okula gitmek istemiyor. Bende çok ısrarcı davranmadım yaşamadığımız alandan ayrılıp annemin yanına geldiğimiz için ama arada seneye ilk okula başlayacaksın arkadaşların olacak gibi konular açınca gitmek istemiyorum diye ağlıyor korkuyorum gibi şeyler söylüyor 3.5 yasında kardeşi var seneye beraber gidersiniz okula gibi şeyler söyleyince biraz gardını indiriyor ama nasıl davranacağımı şaşırmış durumdayım ne dediysem fayda etmedi okula nasıl sevdirebilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba İpek Hanım,

Öncelikle kızınızın ilk anaokulu deneyiminde bir ayrılık kaygısı yaşayıp, yaşamadığını belirtmemişsiniz, eğer eylül ayındaki ilk okul deneyiminde bir sorun yaşamamış ve kolay bir şekilde adapte olduysa ancak siz ailenizin yanına taşındıktan sonra kızınızda bir okul reddi sorunu ortaya çıkmış ise; bu durum eşinizle yaşadığınız ayrılık durumundan kaynaklanıyor olabilir. Başka şehire taşındığınızdan beri eşiniz çocuklarını düzenli şekilde görüyor mu? Çocuklara bu ayrılık durumuyla ilgili ne tür aktarırlarsa bulundunuz?

Ayrılık durumlarında çocuklarda bir takım kaygılar görülebiliyor. Özellikle çocuk ayrılık durumundan sonra anne ya da babasını daha az görmeye başlar ise, diğer ebeveynini kaybetme korkusu geliştirebilir. Bu nedenle de anneden ayrılmak istememesi okul reddine yol açabilir.

Size tavsiyem çocuklarınızın babaları ile düzenli bir şekilde görüşmelerini sağlamanız. Ayrıca ayrılığa yönelik duygu ve düşüncelerini paylaşma konusunda ona güven vermeniz. Kaygı ve endişelerinin sizin tarafınızdan anlaşıldığını bilmek, kızınıza iyi gelecektir. Hissettiği duyguları ne kadar etkin bir şekilde dışa vurur ise, bu duygularıyla o kadar efektif şekilde baş edebilecektir.

Sevgiyle Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.