Okula Uyum Sürecinde Neler Yapabilirim?

Cevaplandı
2
0

Merhaba. Oğlum 4 yaşında okul öncesi egitim icin devlet hemde yari ozel olan bi okula yazdirdik 2.nci donem . yani 2 gün oldu başlayalı. 1 yaşında bir oğlum daha var. Kardeşi doğduktan sonra bana daha bi düştü okula gitmek istemiyor. Gidince sende yanimda kal diyor korkuyorum diyor. Ogretmeni de 1 saat kalsin gel al ilk gunler alismasi icin oyle yapalim dedi. Baska neler yapabilirim hocam okula alismasi icin onerilerinizi bekliyorum sevgiler.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

merhabalar Şeyma Hanım,

öncelikle vedalaşma anında yani onu sınıfa bırakırken soğukkanlı ve pozitif olmanız oldukça önemli. Eğer vedalaşma anında evebeyn kaygılı ve endişeli bir ruh haline bürünürse, çocuk annenin kaygısını da kendi kaygısına ekleyerek, okula gitmeye daha endişeli yaklaşır ve anneden ayrılmak istemez. Eğer oğlunuz sınıfa girdiğinde ağlıyorsa, ilk bir kaç gün sınıfın dışında ancak çocuğunuzun sizi görebileceği bir yerde bekleyin ve sonra daha uzakta ancak yine okul içinde ve son olarak bahçede bekleyin. Adım adım ayrılığa alışmasına fırsat verin.

Ancak oğlunuz sınıf içinde ağlamıyorsa, öğretmeniyle ve arkadaşlarıyla iletişim kuruyorsa, kendini sınıfa ait hissediyorsa, okulda beklemeyin, yalnızca sakin şekilde vedalaşarak evinize dönün. Başlangıçta birçok çocuk okula gitmek istemeybilir. Çocuğunuzun hisslerine kulak verin ‘Biliyorum, senin için yeni bir ortamda olmak zor bir durum, ancak yeni arkadaşların olacak, onlarla oyun oynayacaksın, eğleneceksin, ben orada güzel vakit geçireceğeni düşünüyorum’ diyerek onu yüreklendirmeye çalışın.

Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.