Oğlumun Hırsız Korkusu

Cevaplandı
1
0

Hayırlı geceler Ben memleket ten uzakta başka bir şehirde yaşıyorum. ziyaret için bir kaç gün önce ailemin yanına geldim. 39 aylık bir oğlum var ve bu akşam küçük bebeğimle ilgilenirken kendi babam kardeşimin oğlunun hırsız tarafından çalınan botunu hırsızın nasıl çaldığını anlatmış ve oğlum bundan çok etkilenmiş. 9 buçukta uyuttum ve 12 ye kadar iki kez uyandı. ikincide tekrar uyumadı. Bana defalarca hırsızın görevini anlatmamı söyledi. Ben de onların normal insan olduğunu ama başkalarının eşyalarını izinsiz aldıklarını bunun kötü bir şey olduğunu bilmediklerini anlattım. Yinede korkusu devam etti fazlasıyla. Şu an uyudu ama çok tedirgin bir şekilde. Ne anlatacağımı bilemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim sizce. Ben mi abartıyorum bilmiyorum. Bilinçaltında travma olarak kalır mı. Çok endişeliyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,
İlk olarak korku hakkında temel bir bilgi vermem doğru olacaktır. Korku, yaradılıştan gelen bir dürtü olduğu için kimi zaman kalkan görevi de görebilir ve içsel motivasyonu destekleyebilir. Bunun için dönemsel olarak korku ile karşılaşmak normal sayılır. Hemen terapi edelim, ilaç verelim gibi bir başlangıca gerek yoktur. Eğer dış motivasyon ile korku oluşursa da güven desteği ile üstesinden gelebiliriz. Mesela neler yapabilirsiniz?
– Resim çizdiği kağıt halen duruyorsa o karakterlerin üzerini karalamasını ve sonra da kağıdı yırtmasını isteyebilirsiniz. Bu duygusal bir boşalım sağlayacaktır. Elbette bir anlık değişim mümkün olmayacak ve bunu destekleyecek ek aktivitelere ihtiyacınız olabilir.
– Yukarıdaki yöntem haricinde bulunduğunuz ilde deniz varsa denize deniz kabuklarını toplayıp her birine içimizdeki korku ya da kaygılardan birinin adını verip özgürleştirmek ve bizden uzaklaştırmak için denize bırakabilir, atabilirsiniz. Taş olmamasına özen gösterin. Çünkü taş atmak sert bir eylemdir ve kendi içimizi rahatlatalım derken başka bir yere zarar vermeyi aşılayabilir bunu istemeyiz. Daha yumuşak bir geçiş olarak deniz kabuklarını habitatı olan denize bırakarak korkularımızı serbest bırakabiliriz.
– Bir diğer yöntem de uçan balonlar olabilir. Uçan balonların üzerine korkularını resmedip, gökyüzüne salmasını isteyebilirsiniz. Ya da bunun bir diğer versiyonu olarak balon şişirerek içindeki tüm korkuları orada saklı tutabilir ve bu balonu da uzaklara uçurabilirsiniz.
– Tıpkı uçan balonlar gibi bir uçurtma yapabilir ve üzerine de resimler ile korkuları yazabilirsiniz. Bunu da yine gökyüzünde uçurarak özgürlüğü simgeleyebilirsiniz.
– Bu tür duyusal boşalma aktivitelerinin yanı sıra birkaç hafta geceleri anne ile beraber uyumasını desteklemenizi öneririm. Özellikle de geceleri uykuya geçiş süreci sancılı geçtiğini belirtmiştiniz. Bu beraber uyuma süreci bunu da destekleyecektir.
– Odasına bir gece lambası, fosforlu stickerlar alabilirsiniz.
– Ekranlardan da birkaç hafta tamamen uzak kalması iyi olacaktır.

Yaklaşık olarak 3 hafta ile 6 hafta arasında onarılabilecek bir korku gibi görünüyor. Ama etkisi tahmin ettiğimden daha büyükse mutlaka bir “psikolog”tan destek alarak terapi görmesini öneririm. Şu anki önerilerim anlatımlarınızdan yaptığım çıkarımlar sadece.
İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.