Oğlum Sürekli Pipisiyle Oynuyor

Cevaplandı
2
0

İyi günler. 3 yaşında oğlum var sürekli pipisiyle oynuyor. Yaşlaşık 3 aydır her yerde yapmaya çalışıyor. Bağımlı oldu dikkatini dağıtıyorum yine yapıyor umursamıyorum. Yine yapıyor kızıyorum yine yapıyor. Uyurken bile eli pipisinde ne yapacağımı şaşırdım. Psikolojim çok bozuldu lütfen bana yapacağım konusunda yardım edin biri 1 buçuk yaşında kızım biri daha 3 aylık oğlum var sorumu cevaplarsanız çok sevinirim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
5
0

Merhabalar,
Mastürbasyon 3-5 yaş grubu çocuklarda görülebilen bir davranıştır. Hem kız hem de erkek çocuklarında gözlemlenmektedir. Bu dönemde çocuklarda ilgi bedenlerine yönelir ve bedenlerini keşfederken, cinsel bölgelerini de merak etmeye başlarlar. Ayrıca bu dönemde erkek çocukları için cinsel bölge gücü temsil eder. Bu nedenle cinsel bölgelerinin başına bir şey gelsin istemezler, o yüzden onu elleyerek ve bakarak kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Ayrıca bu bölgeyle kurulan temas esnasında bunun aynı zamanda haz veren ve rahatlatan bir duygu olduğunu da keşfederler.
Mastürbasyon özünde normal bir davranıştır genellikle 6 yaşına kadar kendiliğinden ortadan kalkar. Önemli olan çocuğa bedeninin ve bu davranışın kendisine özel olduğunu açık bir dille anlatmaktır. Bu davranışı kendisine ait olan odasında yapması gerektiği çocuğa ifade edilmeli ve mahremiyet konusunda farkındalık kazandırılmalıdır. ‘Biliyorum, bedenini merak ediyorsun, bedeninin bazı bölgelerine dokunmak istiyorsun, ancak bedenin sana özel. Bunu kendi odanda yani başkalarının yanında olmadığı zamanlarda yapabilirsin’ şeklinde ifadeler kullanılmalıdır.
Ancak oğlunuzda bu davranışın pek çok ortamda ve çok sık tekrar etmesi normal bir durum değil. Mastürbasyon özünde normal bir davranış olmakla birlikte, çok sık tekrar etmesi ruhsal bir soruna işaret edebilir. Çocuklar ruhsal sorunlarıyla baş edemediklerinde, mastürbasyonu bir rahatlama aracı olarak kullanırlar. Bu davranış yalnızca bir semptomdur, altında pek çok farklı olumsuz duygu yatabilir. 2 tane daha çocuğunuz olduğundan bahsetmişsiniz, belki kardeş kıskançlığı da söz konusu olabilir. Oğlunuzla kaliteli ve keyifli vakit geçirmeye özen gösterin. Ancak çocuğunuzun ruhsal açıdan değerlendirilmesi için, bir uzmana başvurmanızi da tavsiye ederim.

Sağlıcakla Kalın

    1 sonucu gösteriliyor
    Cevabınız

    Lütfen göndermeden önce yapınız.