Oğlum Okula Gitmek İstemiyor

Cevaplandı
0
0

Oğlum 4 yaşında fakat okula gitmek istemiyor hatta hiç lafını bile ettirmiyor ben okula gitmiycem hep hep hep evde kalıcam diyor ikna edemedim ayrıca yanında çok arkadaş istemiyor oyununu bozduklarını düşünüyor kendi kendine oyunlar kuruyor hatta oyuncaklara ve artık materyallere farklı anlamlar katıyor değiştirip ilaveler yapıyor öyle oynuyor arkadaş istemiyor

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

merhabalar,

çocuğun sosyal uyum açısından bir takım sorunlar yaşıyor olabilir. Arkadaş edinme ve grup oyunları oynamakta zorlandığından bahsetmişsiniz. Aynı zamanda okul reddi de söz konusu.

4 yaş dönemi çocuklarda sosyal iletişim becerilerinin güçlendiği ve sosyal olgunluğun arttığı bir dönemdir. Artık bireysel oyunların yerini grup oyunları alır. Ancak oğlunuz halen bireysel oyun ihtiyacını sürdürmekte.  Arkadaşlarıyla oynarken diğer çocuklara üstünlük kurmaya çalışıyor ve oyun esnasında diğer çocukların isteklerine duyarsız davranıyor olabilir. Oyunumu bozarlar endişesi ile bir çocuğun kendini çevreden isole etmesi sosyal iletişim becerilerini olumsuz etkiler.

Öncelikle ebeveyn tutumlarınızı gözden geçirmenizi öneririm. Mükemmeliyetçi ve kontrolcü ebeveyn tutumları çocuklardaki kontrol dürtüsünü arttırabilir. Ayrıca ileriye yönelik okul hayatında bir sorun yaşamamanız için profesyonel destek almanızı öneririm. Özellikle oyun terapisi desteği sosyal uyum sorunlarında oldukça etkilidir.

Sağlıcakla Kalın

 

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.