Oğlum Çok Hiperaktif

Cevaplandı
1
0

Merhaba sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim 21 aylık oğlum var çok ilgili bir anneyim ama oğlum yaklaşık bir yaşından sonra benim ve diğer gittiğim ortamlarda çocukların saçını çekiyor simdi ise kendisini sevmek istedigimde yuzumu cirmaliyor gittigim hicbir yerde 5 dk durmuyor cocuklarin sacini cekiyor tv yi cekiyor elindeki nesneyle duvarlara vuruyor yapma etme demedende anlamiyor inanin artik kimse bizi kabul etmiyor oglumun bu davranislarindan dolayi artik ne yapacagimi sasirdim ne olur yardimci olun

 

 

 

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

merhabalar zeynep hanım,
burada önemli olan ayırıcı tanı kriterlerini iyi bir şekilde gözden geçirmektir, bu sorunu yalnızca gittiğiniz ortamlarda yaşıyor iseniz, muhtemelen dikkat çekmek için yapıyor olabilir. Çocuklar özellikle annenin ilgisi başka kişilere ya da nesnelere yöneldiğinde, ilgiyi yeniden üzerine çekebilmek için uyumsuz davranışlar sergilerler. Çünkü keşfederler ki, davranış ne kadar zorlayıcı olursa, annenin ilgisi de o kadar hızlı bir şekilde kendisine yönelir. Başkalarıyla birlikten sizin ilginizi kendisine yöneltmek için böyle davranıyor olabilir. Mutlaka misafirliğe gittiğinizde yanınıza oyuncaklarınız alın, onunla o ortamda da oyun oynamaya özen gösterin.

Zorlayıcı davrandığında ‘hayır, dur, yapma’ demek yerine dikkatini başka bir nesneye ya da oyuncağa yöneltin, ya da istediği davranışı kabul edilebilir bir şekle sokun, mesela oyuncaklar duvara vurman için değil oyuncaklarını bu sepetin içine atabilirsin ya da yastığa vurabilirsin, arabalar televizyon sehpasında sürmek için değil, onları yerde sürebilirsin, musluk oyun oynamak için değil, suyla leğenin içinde oynayabilirsin, ayrıca sözel yönerge ile birlikte siz de arabaları yerde sürerek v.b. beklediğiniz davranışı gösterebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.