Oğlum Bizi Kıskanıyor ve Öfke Patlaması Yaşıyor.

Cevaplandı
6
0

Merhaba 7 yaşında oğlum var ve babasıyla ele ele tutuşmamıza sarılmamıza aşırı tepki veriyor. Ağlıyor bağırıyor kendini odasına kapatıyor. Konuştum ama bi çözüm olmuyor. Kesinlikle kabul etmiyor ve bu bizi etkiliyor. Çok sinirli söylediklerimizi yapmak zorunda değilim diye reddediyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
6
0

Merhabalar,

 

Freudyen bakış açısına göre 3-5 yaş arasında olan çocuklar fallik dönemde olurlar. Fallik dönemde erkek çocuklarında anneyi kıskanma kız çocuklarında ise babayı kıskanma gibi durumlar gözlemlenebilir.   Erkek çocukları anneye duyduklar ı hayranlıktan ötür babaya karşı, kız çocukları ise babaya duydukları hayranlıktan ötürü anneye karşı bir rekabet duygusu hissedebilirler. Fallik dönem geçici bir dönemdir. Genellike ilkokul çağı ile birlikte kıskanma durumu çocuklarda son bulur. Artık çocuklar anne ve babayı ayrılmaz bir bütün ve kendilerini ise ayrı bir birey olarak algılamaya başlarlar. Bu sayede anne ve babadan bağımsızlaşarak, okul için gerekli olgunluğu edinmeye başlarlar. Bu dönemde yaşanan rekabet duygusunun yıkıcı bir nitelik kazanmaması için ebeveynlerin çocukları ile olumlu ilişkiler kurması oldukça önemlidir. Kurulan olumlu ilişki rekabet duygusunu azaltmaktadır.

Gelelim sizin sorununuza…

Oğlunuz 7 yaşında ve sizin anne ve baba olarak yakınlık kurmanıza bu kadar yıkıcı tepkiler vermesi normal bir durum değil. Hangi etkenlerin bu durumu etkilediğini görmek için ebeveynlik becerileri, çocuğunuzun gelişim öyküsü, yaşanan travmatik bir durum (ayrılık, kaza, kronik rahatsızlık v.b.) olup, olmadığı dikkatlice gözden geçirilmelidir. Yaşamış olduğu öfke sorunu ise yine anne ve babaya yönelik duyduğu rekabet duygusuyla ilişkili olabilir. Biz yetişkinlerde rekabet duygusu taşıdığımız bireylere karşı tepkisel davranışlar gösterebiliriz. Bu nedenle oğlunuzun size karşı gösterdiği öfkeli ve hırçın davranışlar rekabet duygusunun neden olduğu ikinci bir duygu olabilir.

Size tavsiyem oğlunuza ‘Seni çocuğum olduğun içib seviyorum, babanı ise eşim olarak seviyorum, babana duyduğum sevgi sana olan sevgimi değiştirmez. Kalbimde ikinizin sevgisini de taşıyorum.’  şeklinde mesajlar vermeniz. Ancak yaşadığınız bu sorun yalnızca sizin ebeveyn tutumlarınızla değişmez ise, vakit kaybetmeden bir uzman desteği almanızı öneriyorum.

İyi Akşamlar dilerim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.