Oğlum Çok Hırçın ve Sorunlarımız Var

Cevaplandı
1
0

Merhaba Rümeysa hanım iki buçuk yaşında oğlum var ve biraz agresif hırçın sakin kalmaya çalışsam da belli bir yerden sonra artık ben sinirlenmeye başlıyorum ve bu kısır döngü şeklinde devam ediyor. Bir aydır da halası yengesi bizde olunca beni istememek çıkarttı ve bu beni çok üzüyor bebek arabasını benim sürmemi kabul etmiyor mesela yada benim değil bir başkasının elini tutmak istiyor,babası yada biri bir konuda engellese gelip bana vuruyor daha bunun gibi bir sürü örneğimiz var. Ve ben çok üzülüyorum ne kadar sakin kalmaya çalışsam da sinir bozucu bir durum olmaya başlıyor evet yanlışlarım oldu bir çok şeye hayır diyerek ama sizi takip etmeye başladıktan sonra düzeltmeye çalışıyorum kendimi o ağlayıp huysuzlandığın da sakin kalıp teselli etmeye çalışıyorum ama daha çok ol aglıyo vuruyo daha konuşamıyorda oda biraz hırçınlaştırıyor aslında aylar öncesinden bir çok kelimeyi söyledi ama sadece bir kere söylüyor ve daha tekrarlamıyor sadece gitti bitti kalk hadi bunları kullanıyor . Artık nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

Genel olarak bu dönem ile ilgili belli başlı tüyolar vereyim. 🙂

Bebeklik dönemi “hayır” denmesi gereken ve kızılarak davranış öğretilmeye çalışılması gereken bir dönem değildir. Henüz psikolojik doğumu gerçekleşmemiş her birey sadece gözlem yolu ile iyiyi doğruyu kopyalar. Sizin bebeklik döneminde yapmanız gereken evin düzenini çocuğa göre ayarlamaktır. Mesela TV oynamayacak şekilde duvara sabitlenmelidir. Çocuklar bu dönemde fidan sürecindedir ve bolca güven, sevgi ile sulamamız gerekir. Kızmak, hayır demek, bağırmak, ceza vermek gibi yöntemler sadece bağlanmayı zedeler. Ayrıca her hayır dediğimiz zaman merak dürtülerine zarar veriyor gibi bir etki bırakırız. Bunun için “EVET”in gücünü keşfetmelisiniz. Mesela dolapları karıştırmak istediği zaman “Evet o dolabı boşaltmak istiyorsun. Hadi beraber yapalım”, bir eşyayı atmak istiyor diyelim “Evet onu atmak istiyorsun. Hadi topu atalım ve oyun oynayalım.”, yere bir şey döktü diyelim “Aaahh tatlım döküldü mü? Hiç sorun değil. Tamam gel beraber silelim.” gibi ifadeleri ve yöntemleri kullanmalısınız. Toplumumuzda bilinen en büyük yanlışlardan biri çocuklara bebeklik döneminde engel olmanın marifet sayılmasıdır. Hatta size de çokça baskı yapılıyor ve annelik makamınıza bile karışanlar oluyordur. Bu tip tabuları dinlememenizi ve ev içinde bebeklik döneminde çocuğunuza özgür bir ortam sunmanızı öneririm. Evde ne kadar özgür olursa bir çocuk dışarıda hiç de aç gibi saldırmayacaktır. Düşünsenize evde karnını doyurup çıkan birinin ilk ihtiyacı yemek yemek olmaz. Evde bu dönemde alabileceğiniz bazı önlemlere örnek verebilirim.
-TV, mobilya, dolap gibi eşyalar duvara sabitlenmelidir. Bu hem çocuk hem de yetişkin için bir önlemdir. Depreme karşı güvenlik önlemlerini hatırlayabiliriz.
-Deterjan gibi ürünler kolayca ulaşılması gereken yerde durur. Bunları güvence altına almak için sadece bir dolaba toplayın ve sadece o dolabı kilitleyin. Diğer tüm dolaplar çocuğun kullanımına açık olsun. Bebeklik döneminde en önemli ihtiyaçlardan biri ev eşyalarına nüfuz etmektir. Hatta oyuncaklardan daha çok mutfak eşyaları ve ev gereçleri dikkatlerini çeker. Bu olması gereken ve oldukça sağlıklı bir gelişim sürecidir. Hatta eve ne kadar çok nüfuz edebilirse aile içi bağlanma da o kadar güçlenecektir.
-Etrafta çocuğa zarar verebilecek ne varsa kaldırılmalıdır. Kırılacak süs eşyalarının yerini plastik türde ve çocuğun da inceleyebileceği objeler almalıdır. Yani evde anne babanın eline alıp erişebildiği her eşyaya çocuk da erişebilmelidir ki merak duygusuna ket vurulmasın. Çünkü merak duygusuna ket vurmak, okul zamanında eğitimden soğuyan çocuklara bile sebep olabilmektedir. Merak ilerleyen bir süreçtir. Bebeklikten başlar.
Bu tip değişimler işinize yarayacaktır.

Bir de Daniel J. Siegel ve Tina Payne Bryson’ın “Bütün Beyinli Çocuk” kitabını okumanızı öneririm.

Ayrıca güvenli bağlanma ile ilgili yazımı da tekrar okuyabilirsiniz:

https://www.zihni.org/baglanma-kurami-ve-onemi/

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.