Öfke Krizleri

Cevaplandı
1
0

Merhaba. Öncelikle bu tür bir ulaşım sağladığınız için çok teşekkür ederim. Yurt dışında yaşıyorum ve burada danışacağım fazla pedagog olmadığı için bize iyi geleceksiniz inşAllah. Oğlum A………n 15 aylık, 1 yaş öncesi genellikle sakin ama hiperaktif bir çocuktu. Şu an sinirlendiği zaman bana zarar veremezse kendine zarar veriyor kafasını yere vuruyor kendine vuruyor vs. Ben eşimle beraber çok kötü dönem geçirdik  2 3 ay öncesine kadar ve ben oğlumun yanında kriz geçirip kendime vurmaya falan başladım acaba bunlar oğlumun öfkelendiğinde kendine zarar vermesine sebep olmuş mudur ? Ve bu durumlarda ne yapmam gerekiyor ? Cevap verirseniz çok mutlu olacağım.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhabalar özlem hanım,
Çocuklarda 1 yaş sonrası adım adım benlik gelişiminin başladığı bir yaştır. Bu dönemde çocuk dış dünyadan bağımsız bir varlık olduğunu keşfetmeye başlar. Bu nedenle dış dünyada ne kadar hakimiyet kurabileceğini deneyimlemek ister. Ancak bu dönemde çocuklar henüz kendi başlarına duygularını kontrol edemezler ve bu nedenle konulan sınırlar karşısında ağlama, inatlaşma, kafasını etrafa vurma gibi davranışlar sergileyebilirler, bunlar zorlayıcı ancak yaşa özgü normal davranışlardır. Unutmayalım ki çocuklar yaklaşık 3 ya da 3,5 yaş sonrasında duygularını kendi başlarına kontrol etmeyi öğrenirler. Bu yüzden kafasını etrafa vurduğunda sakin kalmalı ve dikkatini başka oyunlara yöneltmeniz gerekmektedir.

Gelişimsel olarak 1 yaş çocuklarında biz istediği olmadığında kafayı etrafa vurma davranışını gözlemleriz ancak yaşadığınız sinir krizi de bu davranışı arttırmış olabilir. Yaşadığınız ülkede mutlaka oyun terapisi uygulayan bir uzmandan destek almanızı öneriyorum.

Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.