Nesne Bağımlılığı (Battaniye)

Cevaplandı
0
0

Öncelikle merhaba. Benim 15 aylık bir kızım var ve battaniyesine aşırı düşkün. Yanında olmadığında ağlıyor. Uyurken oynarken bir yere gittiğimizde hep yanında istiyor. Yıkadığımda kuruyana kadar hep ağlıyor ve bu durum beni yormaya başladı sanki 2. Cocuğum gibi hep yanimizda. Ben artık battaniyesini bıraktırmak istiyorum ama kızımın duygularına zarar vermeden nasıl bir yöntem izlemem gerektiğini bilmiyorum cünkü çok seviyor battaniyesini. Yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum teşekkür ederim şimdiden.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhabalar Elif Hanım,
kızınızı yakın zamanda sütten kestiyseniz, battaniyeyi bir geçiş nesnesi olarak benimsemiş olabilir. Sütten kesildikten sonra bazı çocuklar uykuya geçişte zorlanır ve memenin yerine başka bir nesne koymak isterler. Bağlandıkları nesne onları rahatlatır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.
Ancak siz battaniyesini her yerde yanına istediğini belirtmişsiniz. Muhtemelen kızınız bir kaygı sorunu yaşıyor ve battaniyesi olmadığında kendini güvensiz ve huzursuz hissediyor. Bu anne ve çocuk arasındaki ilişkisel bir soruna bağlı olabilir. Eğer sizin de yoğun kaygılarınız var ise, sizden kızınıza kaygı aktarımı olmuştur. Detaylı bir değerlendirme için mutlaka bir uzmana gitmenizi öneriyorum.

Sevgiyle Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.