Oğlumda Davranış Bozukluğu Var. Yanlışı Nerede Yapıyoruz.

Cevaplandı
1
0

Merhaba 2 oglum var. Büyüğü ikokul 2 ye gidiyor küçüklüğünden bu yana hep aşırı hareketli oldu. Simdi ise okulda sorunlarımız var. 2 ayda bir okuldan cagriliyoruz. Şimdiki mevzu cinsel organını yanındaki kız arkadaşına gösterdi. Annelikle çok çaresiz kaldığım zamanlarım hep oldu. Ben mi yanlış anneyim hep kendimi sorguluyorum. Eşim eğitimci ben ev hanımıyım. Evimizde internet yok tablet telefon vermiyoruz çocuklara okuldan sonra dışarıda oyun oynama imkanları çok var. Bulunduğumuz yerde gurbetçi olduğumuz için hafta içi hafta sonu ailecek vakit geçiriyoruz. Bazı konularda çocuğuma kısıtlamalar yapıyoruz. Acaba aşırıya mi kaçıyoruz. Yalan da söylüyor. Kardeşini aşırı derecede kıskanıyor ama ona asla zarar vermiyor cok seviyor. Özellikle bana karşı çok hırçın. Okulda akademik anlamda basarili oldugunu söylüyor oğretmeni. Bizde elimizden geldiğince derslerinde ona destek oluyoruz. Sevdiği için haftada 2 gun güreş kursuna 1 gün yüzmeye gidiyor. Yinede aksam arkadaşına gitmek istiyor. İzin vermeyince bizden kötüsü yok. Durup durup canim sıkıldı diyor. Hic memnun olmuyor. Güzel bir hafta sonu gecirsek bile akşamına memnuniyetsizlik başlıyor. Nerede yanlış yapıyoruz biz çözemedik.

  • 2 erkek annesi 2 sene önce sordu
  • son düzenleme 2 sene önce
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
7
0

Merhabalar,

ben de uzun yıllar yurtdışında yaşadım ve eğitimimi yurtdışında tamamladım, yazdıklarınızı okuyunca biran orada danışmanlık yaptığım aileleri anımsadım:)

Yönelttiğiniz soruyu adım adım değerlendirmek isterim. Öncelikle çocuğunuzun küçüklüğünden beri hiperaktif davranışlar olduğunu gözlemlemişsiniz. Bu durum dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna işaret edebilir. DEHB beyinde salgılanan bazı kimyasal hormonların eksikliğine dayanan nöropsikiyatrik bir durumdur. Dikkat eksikliği sonradan ortaya çıkan bir durum değildir. Doğuştan gelen bir anamolidir. Bu nedenle dikkat eksikliği olan çocuklar derse odaklanmak, sıra beklemek, parmak kaldırırken söz hakkı verilene kadar sabretmek gibi davranışlarda zorlanabilirler. Bu çocuklar genelde sınıfta öğretmenleri tarafından en çok uyarılan çocuklar arasındadır. Yine arkadaş ilişkilendirinde de sorun yaşayabilirler. Hiperaktif ve dürtüsel davranışlarından dolayı arkadaşları tarafından da dışlanabilirler. Okulda yaşadığınız sorunlar ve yine evde çabuk sıkılma davranışları dikkat eksikliğiyle ilişkili olabilir. Bu durumun değerlendirilmesi için bir çocuk psikiyatristine başvurmanızı öneriyorum.

Yine okulda son yaşanan durumdan bahsetmişsiniz.  Oğlunuzun son zamanlarda cinsel konulara merakı artmış olabilir. Sınıfta diğer arkadaşlarıyla kız ve  erkekler arasındaki cinsel farklılıklara yönelik konuşmalar olmuş olabilir. Onunla bu konuyu şeffaf bir şekilde konuşmanızı öneriyorum. Kızmadan ve suçluluk duygusu uyandırmadan bedensel mahremiyetin önemine vurgu yapmalısınız.

Ayrıca evde yaşanan kardeş kıskançlığı ve hırçın davranışlardan söz etmişsiniz. Oğlunuza karşı sevgi ve kabul dilini arttırmaya özen gösterin. Birlikte anne çocuk saatleri düzenleyin. Olumlu davranışlarını takdir etmeyi ihmal etmeyin. Anne ve çocuk bağı ne kadar güçlü olur ise, hırçın davranışlarda o kadar azalacaktır. Yapılan araştırmalara göre güvenli bağlanma ne kadar güçlü olur ise, çocuk ebeveynin isteklerine o kadar duyarlı davranmaktadır.

Sevgiyle Kalın

 

 

 

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.