TV İzletmesem Çok Yoruluyorum, Ne Yapacağımı Bilemiyorum

Cevaplandı
1
0

Kızım şuan 14 aylık .. 1 aylıkken bıngıldağı kapanıyor denildi. Gitmediğimiz doktor kalmadı 1 yılda 20 bın tl harcadm. Suan sağlıklı ama iyi bir annemiyim değil miyim korkusu beni tüketiyor. Beslenmesinden tutudan da gelişimine kadar her şeyin takibindeyim coğu gelişimde ayından önce motor gelisimi olsun diğer gelişim alanları olsun ama yalnız olduğum için eşim aksama kadar iste ben haliyle kızımla vakit geçiriyorum inanın artık bazen çok yoruluyorum beni gordugunde sureklı aglıyor ama baskalarıyla cok mutlu ne yapmalıyım . cok afedersınız tuvalete bıle kosarak gıdıyorum.. Ve tv konusu baz3n acıyorum cızgı film izliyoruz bazen oyun oynuyoruz 2 yasına kadar izletmeyin diyorlar vicdan azabı çekiyorum ama inanın çok yoruluyorum ne yapmalıyım. Uykumuzda düzensiz ama bu tv konusu bende daha ağır basıyor lütfen yardım edin…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,
Önce şunu net olarak belirtmeliyim: Hisler, bulaşıcıdır. Yani siz ne kadar rahat olursanız, bebeğiniz de o kadar rahat olacaktır ve size güvenle bağlanacaktır. TV konusunda 0-3 yaş arası uzak kalmaları gerektiğini savunan taraftanım. Bunun yanı sıra şu anda ihtiyacınız olan en önemli şey güvenle birbirinize bağlanmak. Psikolojide bağlanma kuramı olarak sıkça bahsettiğimiz bu durum sizi de bebeğinizi de hızlıca toparlayabilir.
Güvenli Bağlanma İçin Neler Yapılabilir?
1- Emzirme eylemi hem sıcak hem de bağ kurmak için en önemli zaman dilimidir. Annenin göğsünde bir taraftan fizyolojik ihtiyacını giderirken, bebeğin duygusal olarak annenin güzel sözlerine de ihtiyacı vardır. Bunun için sevgi sözlerihiç ağızdan eksik edilmemelidir. Göz teması kurarak emzirme eylemi gerçekleştirilmektedir. Anne ile bebek baş başa olmalıdır. Teknolojik aletlerden uzak kalınmalıdır. Emzirme anında uflayıp puflamamak gerekir. Karşılıklı olarak emmenin ruhsal huzuruna erişilmelidir.

2- Keyifli bir banyo da hem bağınızı kuvvetlendirebilir hem de banyoyu çocuğunuza sevdirebilir.

3- Altını değiştirme esnasında kullanılan yumuşak hareketler ve sözcükler de bağınızı kuvvetlendirebilen bir etkiye sahiptir. Yine burada da anne ve bebek baş başa kalmalıdır. Hem mahremiyet hem de bağlanma için önemlidir.

4- Beraber resim yapmak, oyun oynamak, masal okumak, sohbet etmek güvenli bağlanmanın güçlerinden sayılabilmektedir.

5- Şiddetin hiçbir türü hayatınızda olmamalıdır. Psikolojik şiddet dahi bağlanmayı zedeleyecek güce sahiptir. Fiziksel şiddeti söylemeye gerek bile yok sanırım.

6- Yöneten değil, kılavuz gibi rehber olan ve destekçi bir anne baba olunmalıdır.

7- Engellemelerden (yapma, otur, sus, konuşma, yeme, elleme, gitme, gelme, karıştırma gibi) uzak kalınmalıdır.

8- Kıyaslamalardan uzak kalınmalı ve biricik oldukları çocuklara hissettirilmelidir.

9- Duygularını hafife almamalı ve aşağılayıcı tavırlardan (her türlü psikolojik şiddet unsurundan) uzak kalınmalıdır.

10- Özel ve kaliteli zamanlar sıklaştırılmalıdır. Özel an çocuk ve anne/babanın beraber anlam kattığı duygusal anlardır. (Evde anne iş yaparken mutfakta çocuk ile bir arada olma ve bir taraftan iş yaparken bir taraftan sohbet etme bile özel an sayılabilir.) Çocukla kaliteli zaman geçirmek demek 7 gün 24 saat bir arada olmak demek değildir. Annenin de kendine zaman ayırması gerekir.

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.