Emzirmeyi Bıraktım Ama Çok Hata Yaptım

Cevaplandı
3
0

Merhaba benim 27 aylık bir oğlum var. 21 aylıkken memeye çok düşkün olam oğlumu memeden bir anda ayırdım. Çevrenin de baskısı ile o dönemde çok hata yaptığımı şimdi fark ediyorum. Hala yatarken meme ile oynamak istiyor. Hastalandığı zaman mememe sokulup eli mememde ilken yatmak istiyor. Siz takip ettikten sonra memeden ayrılma sürecinde çok fazla hata yaptığımı fark ettim. Bunun telafisi nasıl olur, mümkün mü. Vicdan azabı çekiyorum şu an. Şu an elimden geldiğince sizin söylediklerinizi uygulamaya çalışıyorum. Çok fazla da faydasını gördüm. Belirgin farklılıklar yaşıyoruz. Ama bu memeye dokunmayı istemesi sürecinde nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
3
0

Merhaba,
İlk olarak geçmişe dair “keşke”lerimizi bir kenara bırakalım. 🙂
Hisler, bulaşıcıdır. Yani siz ne kadar rahat olursanız, bebeğiniz de o kadar rahat olacaktır ve size güvenle bağlanabilecektir.
Şu anda yaşadığınız durumlar karşısında güvenli bağlanma ile sıkıntılı süreçlerin üstesinden gelebilirsiniz.
Güvenli Bağlanma İçin Neler Yapılabilir?
1- Emzirme eylemi hem sıcak hem de bağ kurmak için en önemli zaman dilimidir. Annenin göğsünde bir taraftan fizyolojik ihtiyacını giderirken, bebeğin duygusal olarak annenin güzel sözlerine de ihtiyacı vardır. Bunun için sevgi sözlerihiç ağızdan eksik edilmemelidir. Göz teması kurarak emzirme eylemi gerçekleştirilmektedir. Anne ile bebek baş başa olmalıdır. Teknolojik aletlerden uzak kalınmalıdır. Emzirme anında uflayıp puflamamak gerekir. Karşılıklı olarak emmenin ruhsal huzuruna erişilmelidir.

2- Keyifli bir banyo da hem bağınızı kuvvetlendirebilir hem de banyoyu çocuğunuza sevdirebilir.

3- Altını değiştirme esnasında kullanılan yumuşak hareketler ve sözcükler de bağınızı kuvvetlendirebilen bir etkiye sahiptir. Yine burada da anne ve bebek baş başa kalmalıdır. Hem mahremiyet hem de bağlanma için önemlidir.

4- Beraber resim yapmak, oyun oynamak, masal okumak, sohbet etmek güvenli bağlanmanın güçlerinden sayılabilmektedir.

5- Şiddetin hiçbir türü hayatınızda olmamalıdır. Psikolojik şiddet dahi bağlanmayı zedeleyecek güce sahiptir. Fiziksel şiddeti söylemeye gerek bile yok sanırım.

6- Yöneten değil, kılavuz gibi rehber olan ve destekçi bir anne baba olunmalıdır.

7- Engellemelerden (yapma, otur, sus, konuşma, yeme, elleme, gitme, gelme, karıştırma gibi) uzak kalınmalıdır.

8- Kıyaslamalardan uzak kalınmalı ve biricik oldukları çocuklara hissettirilmelidir.

9- Duygularını hafife almamalı ve aşağılayıcı tavırlardan (her türlü psikolojik şiddet unsurundan) uzak kalınmalıdır.

10- Özel ve kaliteli zamanlar sıklaştırılmalıdır. Özel an çocuk ve anne/babanın beraber anlam kattığı duygusal anlardır. (Evde anne iş yaparken mutfakta çocuk ile bir arada olma ve bir taraftan iş yaparken bir taraftan sohbet etme bile özel an sayılabilir.) Çocukla kaliteli zaman geçirmek demek 7 gün 24 saat bir arada olmak demek değildir. Annenin de kendine zaman ayırması gerekir.

Bağınızı güçlendirdikçe hem siz kendinizi daha rahat hissedeceksiniz hem de bebeğiniz duygusal anlamda daha sağlıklı bir yolda ilerlemeye başlayacak. Bunun yanı sıra size kendinizi de biraz rahatlatmak adına önerilerde bulunabilirim:

Bu yeni başlangıç için ilk olarak geçmişte sizi bu değersizlik hissine aktaran her şeyi affetmek ile başlamalısınız. Yani hata yaptım diyerek üzülmektense “Herkes hata yapabilir, ben kendimi düzenli bir yola sokmaya hazırım.” diyerek başlamalısınız. Artık kendinizi yenilemek tamamen sizin elinizde. Onun için geçmişi affederek başlayın ki öfkeniz değersizlik olarak yansımasın. Sonrasında sevdiğiniz bir hobi edinin, günlük tutun, içinizdeki çocuğu keşfedin, günde bir adet türk kahvesi ve yanında küçük bir parça çikolata tüketin (bunlar doğal antidepresan olarak bilinir ;)), çocuklarınız ile çocuk olmaya yeniden başlayın. Her çocuk insanın terapisti gibidir. Oyunları, gülüşleri, soruları sizleri iyi edebilir. Günlük tutmak ise içinizi dökmenin en kolay yoludur ve her zaman işe yarar. Bir hobi edinmek ise kendi becerilerinizi ve değerinizi geri kazanmanın en iyi yoludur.

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.