Küfürlü ve Kötü Konuşma

Cevaplandı
2
0

Hocam selamün aleyküm sorum şu 9 yasında oğlum var tek çoçuk ve tek torun biraz yaramaz ama efendi cocultu taki 1. 15 gün öncesine kadar bu aralar lafları hıc hoş değil kes lan sus lan he ya he ne yaaaa gıbı vurdum duymaz halleri ve küfürlü konuşması cok canımı sıkıyor ne yalan söyleyeyim gecen bana küfür etti ve 2 tokat attım bırdaha benımle bu şekilde konusmazsın diye her anne gibi bende vurmak istemiyorum ama bazen cığrından cıkarıyor insanı davranış bozukluğu var hocam öfke kontrolde edemiyor ne yapmamız lazım ne önerirsin lütfen cevap yazarsanız çok sevinirim hocam

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhaba,

Küfür gibi davranış bozukluğu öğrenilen bir davranış sonucu ortaya çıkar. Çevresinde ya da ekranlar izlediği içeriklerde şahit olmuş olabilir. Böyle bir durumda ne olursa olsun sakin kalmakla yükümlüsünüz. Şiddet göstermenin maalesef bir bahanesi olmuyor ve daha da kötüsü çocuğa yaptığı davranışları pekiştirmesine sebep oluyoruz. Eğer aileniz içinde küfür eden birileri yoksa, zamanla unutacaktır. Ama bu tip durumlarda elbette sakin, aidiyeti yüksek, eğlenceli, samimi ve saygın bir aile yapınız olmalıdır. Hatta hem sizin hem de yavrunuzun daha sakin olabilmesi için aranızda bir yeniden bağ kurmanızı öneririm. Bunun için bu dergideki güvenli bağlanma yazımı okuyabilirsiniz. Tüm detaylar orada mevcut ama ben yine de madde madde biraz anlatayım süreci:

Beraber uyumak bağlanmada en önemli aşamadır. Ayrılık kaygısının üst seviyeye çıkmış olduğu güvensiz bağlanmanın yaralarını sarmak için ilk adım beraber sarılarak, sohbet ederek, dokunarak uyumaktır. Uyku bu kadar önemli iken daha ilk aylarda ve ilk yıl içinde anne yanından çocukları ayırmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anlayabiliriz. Yeniden bağlanma sürecinde bir fark olarak uyuma eylemi bu sefer annenin yatağında ve odasında değil, çocuğun kendi odasında ve yatağında olmalıdır. En az 6 hafta bu beraber uyuma gerçekleşmelidir.
Bağlanmanın bir sonraki adımı ise bir başka sır olan dokunma ihtiyacıdır. Emzirme dönemi bitmiş olsa da saçını okşamak, sevmek, öpmek, sarılmak bağlanmanın güçlenme aracıdır.
Bağlanma dönemine girildiği zaman atlanmaması gereken bir detay vardır: Çocuk bir önceki haliniz ile şimdiki halinizi karşılaştıracak ve şaşkın olacaktır. Bu süreçte biraz sizin yaklaşımlarınızı denemeye başlayabilir ve sabrınızı denediği zamanlar da olabilir.
Bu süreç içinde anne (ya da bağlanma görevini kim üstlenecekse, annesi olmayan çocuklar için söylüyorum) çocuğa tamamen kendini bırakmalıdır. Her durumda çocuğa sakinlik ile yaklaşılmalıdır. Şiddetin hiçbir türüne başvurulmamalıdır.
Çocuk bol bol dinlenmeli, onunla sık sık sohbet edilmelidir. Eleştiriler, kıyaslamalar, aşağılamalar, küsmeler gibi her türlü yanlış tutumu sonsuza dek hayatımızdan çıkarmalıyız.
Teknolojiden uzaklaşılmalı ve duygular ile anlaşma dönemine geçilmelidir. Acil ihtiyaçlar halinde ya da günde evdeki her bireyin 1 saatlik teknoloji kullanma hakkının haricinde teknolojik araçlar kullanılmamalıdır.
Evdeki kurallar bu süreçte kaldırılmalı ve çocuğun kendini özgür ve rahat hissetmesi sağlanmalıdır. Sadece hayati kurallar devam ettirilmelidir. (Teknoloji kullanma sınırı gibi)
Bağlanma sürecinde babanın rolü kural koyma aşamasında kendini göstermelidir. Hayati kuralları koyma ve devam ettirme görevi annenin değil, babanın olmalıdır.
Bağ kurulması için özel anlar önemlidir. Küçük ama özel olan her an bağlanmanın güçlenmesine yardımcıdır. Çocuğun yaşına, yaşanılan ortama ve çevreye, yeteneklere ve isteklere göre bu özel anlar şekillenmelidir. Masal okumak, hayal kurmak, resim yapmak, sohbet etmek, sinemaya gitmek, parka gitmek, piknik yapmak, gezmek, alışveriş gibi her türlü duygusal aktarım sağlanabilen anlar çeşitlendirilmeli ve sayıları arttırılmalıdır.
Hangi yaşlar arasında yeniden bağlanma süreci uygulanabilir? = 4 yaşında bağlanma süreci bitiyor. Ancak bağlanma olmadı diyelim 4-6 yaş arası en uygun zamandır. İkinci en uygun zaman ise ergenliğe girmeden önceki zamandır. Ve en son çıkış olan üçüncü en uygun zaman ise ergenlik döneminin içinde olunan zamandır. Yani 15-16 yaşında çocuğunuz bile olsa bağlanmayı yenilemek mümkündür.
Bu adımları en az 6 hafta kadar uygulandığında hem sizde hem de çocuklarınızda muhteşem bir değişim olacak. Ama her biri eksiksiz yapılmalı ve siz de kendinizi hazır hissederek sürece başlamalısınız, unutmayın.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.