Konuşurken harfleri uzatma

Cevaplandı
6
0

Merhaba. ben 2 bebek annesiyim biri 3 diğeri 23 aylık ☺️ 23 aylık olan kızım yaşıtlarına göre gelişimi iyi şuanda 6-7 kelimelik cümleler kurabiliyor bütün derdini sıkıntısını çok rahat bir şekilde anlatıyor sorunum şu son 6 gündür konuşurken söylediğini kelimenin son harfini diğer kelimeyi söyleyene kadar ses olarak çıkarıyor örnek vermek gerekirse “oyuncak kı kı kı kı kı kı iistiyorum” diyor. Öncesinde böyle bir konuşma bozukluğu yoktu yaklaşık 10 gündür ailemin yanındayım başka şehirde iki bebekle hayat zor olduğu için geldim babasından 10 gündür uzakta ve özledi tuvalet eğitimine başladım 5. ci gündeyim ve 3 aylık bir kardeşi var kıskançlık olabilir mi bilemiyorum ama kıskanmasın diye çoğu zaman zor olsa da ikisini bir emziriyorum hatta uyuturken birini kucağımda diğerini ayağımda sallıyorum küçüğü çok sevmemeye çalışıyorum vs vs şimdi sorum şu neden böyle bir konuşma sorunu olmuş olabilir geçici midir çok endişeleniyorum yardımcı olabilir misiniz?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
7
0

merhabalar,
Erken çocukluk döneminde yaşanan kekemelik genellikle geçicidir ve kendiliğinden geçmektedir. Ancak 6 aydan fazla sürerse bir dil ve konuşma terapistinin değerlendirmesi gerekir.

Ayrıca yaşadığınız bu durum iki nedenle ilişkili olabilir:
Birincisi, İnsanlar önce zihinlerinde düsüncelerini tasarlar sonra beynin motor planlama işlevi sayesinde düsüncelerini kelime seslerini dönüştürerek kendilerini ifade ederler. Biz yetişkinlerde düsünme hızı ve motor planlama becerisi senkronize şekilde ilerler,yani
yetiskinlerde beyin önce zihinde düşünme ve düşünceleri kelime seslerine dönüştürme işini eşit zamanlı olarak yapar artik beyinde bu işlev otomatikleşir.
Ancak çocuklarda bu durum farklıdır, zihinlerinde düsündüklerini esit zamanli olarak kelimelere dökemezler cünkü motor planlama becerisi yeterince gelişmemiştir bu yüzden de çocuklar konuşurken takılabilir ya da bazı heceleri uzatarak konuşabilirler, bu durum geçicidir, zamananla motor planlama gelişir ve düsünme hızı ses üretme hızına yetişir ve çocuk akıcı konuşmaya başlar.

İkincisi, olumsuz psikolojik etkenlerde kekeleme ve konuşmada gerileme gibi durumlara neden olabilir. Kızınız ortam değişikliği ya da babasından uzak olma durumundan etkilenmiş olabilir. Bu süreçte eşinizin sizi düzenli ziyaret etmesi, kızıyla kaliteli vakit geçirmesi oldukça önemli, siz de anne kız saatleri yapabilir ve keyifli vakit geçirmeye özen gösterebilirsiniz.
Saglicakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
6
0

Merhaba, bu yaş döneminde kekemelik başlangıcı sık görülür. Genetik yatkınlık en çok suçlanan sebeplerden birisidir. bu yaş grubundaki Kekemeliklerin yaklaşık %80 i geçicidir. Bu süreçte kekemelik ve diğer sorunlar konusunda bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşmeniz faydalı olacaktır.
Dr. ALi KORKMAZ
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
2 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.