Konuşma Problemi

Cevaplandı
1
0

İyi günler hocam benim oğlum sekizinci ayında doğdu erken doğum olduğu için ve çok zayıfdı diye iki hafta küveze koydular şimdi iki buçuk yaşında ama konuşamıyo dediklerimizi anlamıyo sizce normal mi kulak testine götürdük normal çıktı cümle kuramıyo ama televizyondan alfabeyi öğrendi sayıları ona kadar sayıyo hem almanca hem türkçe bazen söylediğimiz kelimeleri tekrarlıyo anne baba abi ve hayır diyor. Birde üç dil konuşuyoruz bunun etkisinden aklı karışıp konuşamıyo olabilirmi

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0
Merhaba,
Konuşmayı öğrenmeyiz ve çocuklara da öğretemeyiz. Fıtratımızda vardır bu güç. Bizi diğer tüm canlılardan da ayıran özelliklerden biridir.
Yeni doğan bir bebek sadece ağlar ve bazı sesler çıkarabilir.
Büyüdükçe sinirleri ve kasları gelişir ve, konuşabilmesi için gerekli bütün sesleri çıkaracak duruma kendisi gelecektir.
Gördüğü cisimlerle duyduğu sözcükler arasında ilişki kurmaya başlar. Daha sonra, bazı sözcüklerin gözü ile göremediği şeyleri de belirttiğini anlar.
Ne hissettiğini veya ne istediğini tanımlayan sözcükleri çevreden öğrenir. Yavaş yavaş ilerler bu süreç.
Çocuk, 1 ve 1,5 yaşları arasında bazı tek tük sözcükleri kullanmaya başlar. Ancak bu yaş aralığı çocuğun yaşadığı aileye, topluma, maruz kaldığı uyaranlara göre şekillenir.
Konuşması bundan sonra 4 yaşına kadar büyük ölçüde gelişecektir. Sözcükleri anlamlı şekilde yan yana dizmeyi kendisi pratik yaptıkça geliştirir. Ancak bir dil gelişiminin tam anlamı ile oturması için 6 yaşa kadar gelmeyi beklememiz gerekir.
Bunların yanı sıra konuşmayı öğretemeyiz ama kas ve sinir gelişimini yavaşlatacak dış etkenler ile beceriyi geriletebilir ya da durdurabiliriz.
Mesela;
Ekranlara maruz kalma
Şiddet türlerine maruz kalma
Sohbet edilmemesi
Aile geçmişinde geç konuşan kişiler
İlgisiz bırakılma
Anne baba arasındaki sorunlar
Evde yaşına uygun etkinlikler yapılmaması gibi etkenler konuşmayı geciktirebilir.
Özellikle de bu kadar dili aynı anda konuşmayı en kısa zamanda bırakmalısınız. Çünkü bebeklik döneminde farklı diller ile konuşmak çocuğa yüklenmek anlamına gelebiliyor çoğu zaman. Tek bir dil ile iletişime devam edin ve ekranları en az 6 ay kadar hayatından çıkarmanızı öneririm.
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.