Kızım Sürekli Göbeği İle Oynuyor

Cevaplandı
1
0

Hocam iki yaşında bir kızım var ve bir yaşından beri göbeğiyle oynuyor çıtçıtlı zıbın giydiriyorum yinede oynuyor yara yapıp kızartıyor çok uyardım durmadı uyarmamayı denedim yine durmuyor tik yada takıntı diye düşünüyorum uykusunda bile eli göbeğinde ne yapmalıyım tek uğraşı o eliyle sürekli kurcalıyor gibi yapıyor Allah razı olsun şimdiden

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhaba,

İster bebek olsun ister çocuk olsun ister ergenlik dönemindeki çocuk olsun eğer tırnak yeme, özel bölgeler ile oynama (çocukluk çağı mastürbasyonu), burun karıştırma ve önceden böyle bir alışkanlık yokken aniden parmak emmeye başlama gibi bir durum söz konusu ise bunlar ilgi çekmenin ötesinde bir durumdur. Tırnak yeme konusunda eğer çevresinde tırnak yiyen biri yoksa bu durum genelde kaygı temelli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kaygının temelinde de bağlanma eksiklikleri, aile içi iletişim eksikliği, şiddet unsurları, ekranlar gibi faktörler yatabilir.

Çözüm olarak;
– “Çek elini ” gibi ifadeler kullanılmamalıdır.
– Çocuğun eline vs biber sürme gibi anlamsız girişimlerde bulunulmamalıdır.
– Tehdit, ceza, kızmak ve bağırmak gibi psikolojik şiddet unsurlarına başvurulmamalıdır.
– “Bak başkaları yapıyor mu?” gibi kıyaslamalara girilmemelidir.
– Acı oje gibi anlık çözüm üreten ama sorunu diplere iten durumlara başvurulmamalıdır.
‼️Tüm bu yanlış yaklaşımlar sorunu çözmez, sadece bastırır. Bastırılan her problem de ileriye dönük daha büyük bir sorun sebebidir. Anlık çözüm ürettik diye sevinirken, gelecekte ortaya çıkacak başka problemleri görmediğimiz için üzülebiliriz.

* Çocukları bu tip davranışlara iten sebepleri bulmaya gayret etmeliyiz. “İlgisiz mi kaldı, kardeş kıskançlığı mı var, şiddet mi görüyor, korkuyor mu, kaybetme korkusu mu yaşıyor, okulda bir sorun mu var, sevgi ve güven eksikliği mi yaşıyor, yeniden bağlanmaya ihtiyacınız olabilir mi?” sorularına yanıt bulmak için aile dinamiğinizi gözden geçirin ve değişimler yapın.
* İçinde kaygı ve endişe olan çocuklarda en sık görülen problemlerdir. Bunun için şiddetin herhangi bir türü var mı diye kontrol edin. (Fiziksel, psikolojik, duygusal)
* “Sen odana gitsene/işim var şimdi olmaz/tek başına yap” gibi cümleler ile çocukların ihtiyaçları ötelenmemelidir. Sizden yardım ve destek istiyorsa demek ki gerçekten ihtiyacı vardır. Yaş fark etmeden… Buna ilgi, sevgi, güven, özel ve kaliteli zaman ile karşılık verin.
* Bu tip davranış problemleri gözlemliyor iseniz yeniden bağlanma sürecine girmeli ve bu süreç ile hayatınızda kaliteli değişimler yapmalısınız. 🙂  Eğer kendi başınıza bu süreci yönetemiyor ve değişim için adım atamıyor iseniz bir uzmandan yardım almalısınız.

 

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.