Kızım Rüya Gördüğünü ve Uyumak İstemediğini Söylüyor

Cevaplandı
1
0

Merhaba ekim 2015 doğumlu bir kızım var uyku konusunda genellikle direniyordu kızım ama özellikle bu aralar uyku adı geçtiğinde ağlamaya başlıyor rüya gördüğünü uyumak istemediğini söylüyor gerçekten rüyamı görüyor korkudanmı yoksa bir bahanemi buldu kendine bilemiyorum ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım bilmiyorum Yanında uyumayı teklif ediyorum yada bizimle birlikte uyumasını teklif ediyorum ama yinede ağlıyor

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

Öncelikle şunun altını çizelim: Bir çocuk korkuyorum diyorsa korkuyordur. Bu süreçte ona destek olmalısınız.

Mesela neler yapabilirsiniz?
– Resim çizdiği kağıt halen duruyorsa o karakterlerin üzerini karalamasını ve sonra da kağıdı yırtmasını isteyebilirsiniz. Bu duygusal bir boşalım sağlayacaktır. Elbette bir anlık değişim mümkün olmayacak ve bunu destekleyecek ek aktivitelere ihtiyacınız olabilir.
– Yukarıdaki yöntem haricinde bulunduğunuz ilde deniz varsa denize deniz kabuklarını toplayıp her birine içimizdeki korku ya da kaygılardan birinin adını verip özgürleştirmek ve bizden uzaklaştırmak için denize bırakabilir, atabilirsiniz. Taş olmamasına özen gösterin. Çünkü taş atmak sert bir eylemdir ve kendi içimizi rahatlatalım derken başka bir yere zarar vermeyi aşılayabilir bunu istemeyiz. Daha yumuşak bir geçiş olarak deniz kabuklarını habitatı olan denize bırakarak korkularımızı serbest bırakabiliriz.
– Bir diğer yöntem de uçan balonlar olabilir. Uçan balonların üzerine korkularını resmedip, gökyüzüne salmasını isteyebilirsiniz. Ya da bunun bir diğer versiyonu olarak balon şişirerek içindeki tüm korkuları orada saklı tutabilir ve bu balonu da uzaklara uçurabilirsiniz.
– Tıpkı uçan balonlar gibi bir uçurtma yapabilir ve üzerine de resimler ile korkuları yazabilirsiniz. Bunu da yine gökyüzünde uçurarak özgürlüğü simgeleyebilirsiniz.
– Bu tür duyusal boşalma aktivitelerinin yanı sıra birkaç hafta geceleri anne ile beraber uyumasını desteklemenizi öneririm. Özellikle de geceleri uykuya geçiş süreci sancılı geçtiğini belirtmiştiniz. Bu beraber uyuma süreci bunu da destekleyecektir.
– Odasına bir gece lambası, fosforlu stickerlar alabilirsiniz.
– Ekranlardan da birkaç hafta tamamen uzak kalması iyi olacaktır.

Yaklaşık olarak 3 hafta ile 6 hafta arasında onarılabilecek bir korku gibi görünüyor. Ama etkisi tahmin ettiğimden daha büyükse mutlaka bir “psikolog”tan destek alarak terapi görmesini öneririm. Şu anki önerilerim anlatımlarınızdan yaptığım çıkarımlar sadece.

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.