Kızım Çok Yoruyor

Cevaplandı
0
0

Merhabalar 2.5 yaşında kızım var 40 gunluk da bebeğimiz yaş aralığı çok az ama bir hata yaptık bebek yaptığımıza çok pişmanım ama iş işten geçti kızımın önce de vardi inatlığı dediğim dedikleri ama kardeşi olunca daha da artti kafayı yiyeceğim gelişim psikologuna götürdüm bir sorun yok dedi ama uyumaya giderken hayır uyumayacağım diye saatlerce ağlıyor uyuyunca uyku da kalkıyor hayır hayır diyor 1 haftadır basladı bu şekilde gece uyanmaları kardeşini versek çiğ  çiğ yiyecek babasıyla bana hep inat ediyor kendi istediğini yapıyor hala bez takıyor değiştirince bezi takmak istemiyor kıyafet de giymek istemiyor çıplak dolaşmak istiyor kreşe gidiyordu çok sık hasta olduğu için aldım doğumda önce  şimdide gitmek istemiyor çalıştığım için vermiştik kreşe. Şimdi doğum izindeyim yanımda ama bize kan ağlatıyor lütfen bir yol gösterin lütfen işi gücü televizyon telefon sabrim kalmıyor kızıp bağırıyorum ama sabır bırakmadı ne yapacağım bilmiyorum kendisinden de korkuyorum psikolojisine zarar gelecek diye ne yapalım. Nasıl davaranalım

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhabalar Hatice Hanım,

2 yaş benlik duygusunun geliştiği ve aynı zamanda çocukların egozentrik oldukları bir dönemdir.  Benlik kavramı geliştikçe, temas kurdukları çevrenin kendi istekleri doğrultusunda haraket etmesini beklerler. Çevrelerine sınırsız bir biçimde etki edebileceklerini düşünürler. Ebeveynin koyduğu sınır karşısında hayal kırıklığı yaşayarak yaşa uygun ancak zorlayıcı davranışlar sergileyebilirler. Ancak ağlama ve inatlaşma gibi durumların çok sık ve şiddetli olması yaşa spesifik bir durum değildir. Bununla birlikte anlattıklarınızdan yola çıkarsak, kardeş kıskançlığı da söz konusu. Kardeşiyle birlikte kızınız bir ilgi yoksunluğu hissediyor olabilir. Öncelikle kızınızla daha fazla vakit geçirmenizi öneriyorum. Birlikte anne kız saatleri yapmaya özen gösterin. Kızınızın olumlu davranışlarını her fırsatta takdir edin. Öncelikle onun kayıtsız ve koşulsuz sevmeniz gerektiğini unutmayın ve bunu kızınıza her fırsatta hissettirin.  Kızınızla aranızdaki bağ ne kadar güven ve sevgi dolu olursa, kızınız sizin isteklerinize karşı o kadar duyarlı olacaktır.

Ayrıca yaşadığınız kriz anlarını azaltmak için bir takım yeni yöntemlere ihtiyacınız var. Ağlama anlarında ‘Biliyorum. Şu anda kendini iyi hissetmiyorsun. Sana güveniyorum. Bence sen sakinleşebilirsin.’ şeklinde ifadeler kullanmanızı öneririm. Böylelikle hem duygularını aynalamış hem de bu duygudan uzaklaşması için onu cesaretlendirmiş olursunuz. Ancak yine sakinleşemediği takdirde, ilgi duyabileceği başka bir şeye dikkatini yöneltmeyi denemelisiniz. Ayrıca ağlama anlarında gerginleşmemeniz, sakin kalmanız oldukça önemli. Sizin gerginliğinizi kızınız hissettiğinde, ağlama ataklarının son bulması güçleşecektir.

Eğer yukarıda belirttiğim düzenlemelere rağmen, olumlu gelişmeler yaşanmıyor ise, profesyonel destek almanızı öneririm.

Sağlıcakla Kalın

 

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.