Kızım Çok Çekingen

Cevaplandı
1
0

Merhaba. 23 aylık bir kızım var. 1.derece akrabalarımız hariç herkese karşı çok aşırı çekingen, kendini sevdirmiyor asla, onlarla iletişime girmeyi hiç istemiyor. Özellikle doktora gitmek bizim kabusumuz, haliyle muayene esnasında dokunuyor kızıma ve tam bi kaos yaşıyoruz çok aşırı ağlıyor. Onun sosyalleşmesi için ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhabalar,

Kızınızın yaşadığı bu sorunun pek çok nedeni olabilir. Ben iki önemli nedenini ele almak istiyorum.

Birinci neden: Öncelikle çocuğun sosyalleşmesindeki temel şart çocuğun dış dünyayı güven dolu bir ortam olarak algılamasıdır. Bunun için ise; anne  çocuk arasında güvenli bağlanmanın gerçekleşmiş olması gerekir.  Çocuğun ruhsal dünyasındaki şematik algı annem güvenli ise dış dünyada güvenlidir. Eğer çocuk annesine yeterince güvenli şekilde bağlanmamış ise, dış dünyaya güvenli bir şekilde açılması mümkün olmaz.

İkinci Neden: Anne kaygılı bir kişilik özelliğine sahip ise ve çevredeki tehlike faktörlerine gereğinden fazla vurgu yapıyor ise, bu durum annenin kaygısının çocuğa aktarılmasına yol açabilir ve çocuk yaşadığı kaygıdan ötürü kendini korumak amacıyla dış dünyaya kapatabilir.

Size tavsiyem kızınızla kaliteli vakit geçirmeniz, kayıtsız, koşulsuz sevginizi hissetmesini sağlamanız. Ayrıca sosyalleşmesi için bir oyun grubu ya da yarı zamanlı bir anaokuluna başlamanız.

Sevgiyle Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.