Kesintisiz Ağlama

Cevaplandı
3
0

Merhabalar
2.5 yaşında oğlum var yaklaşık bir aydır ara ara özellikle babamızın evde olduğu zamanlarda ağlama krizine giriyor. Önceleri canını sıkan bir şey olduğunda anne kucak derdi sakinleşirdi şimdi babaya baba sen git diyor ,baba sen gelme diyor. ben kucağıma almak istediğimde sakinleştirmek istediğimde istemiyor .o ağladığı sürece hiç bir şekilde tepki göstermiyoruz ,sakinleşmesini bekliyoruz.En son kendi başına sakinleşince anne beni kucak yap diyor ve normal haline geri dönüyor.en son ki ağlamasında çok uzun süre ağladı babası varken daha geç sakinleşiyor.ne yapmalıyım hocam lütfen bir yol gösterin.
Sevgiler

  • Ümmügülsüm ölmez 2 sene önce sordu
  • son düzenleme 2 sene önce
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

 

Merhabalar

2 yaş benlik duygusunun geliştiği ve aynı zamanda çocukların egozentrik oldukları bir dönemdir.  Bu nedenle paylaşmak, sıra beklemek, isteklerini ertelemek, diğer çocukların isteklerine öncelik tanımak gibi pek çok konu bu dönemdeki çocukların zorlandığı konulardır. Bu durum  anne ve babanın koyduğu sınırlar karşısında da yaşanır. Bu sınırlar karşısında da çocuklar isteklerini ertelemekte zorlanıp, ağlama davranışı gösterebilirler. Ağlama esnasında ‘Sen sakinleşene kadar yanındayım, sana güveniyorum.’ şeklinde ifadeler kullanarak duygularını regüle etmesinde onu destekleyebilirsiniz.  Belli bir süre bekledikten sonra hala ağlama şiddeti azalmıyor ise, dikkatini ilgisini çekebilecek başka bir noktaya çekmeye çalışabilirsiniz. Duygularını yönetmede çocuklar önce ebeveynlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar, daha sonra gerekli duygusal olgunluğa eriştikçe duygularını bağımsız şekilde yönetebilirler.

Sizin sorunuza istinaden dikkat çekici olan özellikle babasının yanında ağlama nöbetlerinin daha şiddetli yaşanması. Eşinizin çocuğuyla kurduğu iletişim biçimi sizce nasıl? Yeterince sevgi ve empati odaklı mı? Eşiniz çocuğunuzla yeterince vakit geçirebiliyor mu? Sizin ve eşiniz arasındaki fikir uyuşmazlıkları ve anlaşmazlıklar çocuğunuza yansıyor mu?

Eğer bu belirttiğim konularda bir takım sorunsallar var ise, bu sorunların giderilmesini dikkate almalısınız.

Sevgiyle Kalın

 

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.