Kardeş Kıskançlığı ve Agresif Tavırlar

Cevaplandı
5
0

Rümeysa hamım merhabalar öncelikle instagramdan sizi takip ediyprum sağolun bir çok yerde aydınlatıyorsunuz beni ve diğer takipçilerinizi. Benim 3 yaşında ve 9 aylık olmak üzere iki tane erkek evladım var. Küçük oğlum daha uysal falat büyüm oğlum çok hırçın. Kardeşine sürekli vuruyor istemiyor. Bize ve etrafımızdaki herkese vuruyor bağırıp çağırıyor. Asla dinlemiyor ve bir oyunu en fazla 10 dk oynayabiliyoruz sonra sıkılıyor. Kardeşini çok kıskanıyor. Ve benim yaptığım hatalar var. Çocuğum küçükken ona tuvalet eğitimi vermeye çalıştım ve çok hata yaptım çok üstüne gittim. Sonra uyku eğitimi orada da çok hata yaptım. Ve çocuğuma sütü sağıp verdim. Çünkü direk benden anne sütü alamadı. Ben çocuğuma çok üzülüyorum ziyan olmasını istemiyorum. Nolur yardım edin nolur. Biri daha küçük. Nasıl davranacağımı bilmiyprum. Sürekli atlayan zıplayan bir çocuk ve dur diyen bir anne var. Nolur yardım edin

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
5
0

Merhaba,
İlk olarak kendinizi suçlamaktan ziyade değişmek istiyorum demeye başlayın. Bu aşamada önce kendinizi yenilemek tamamen sizin elinizde. Onun için geçmişi affederek başlayın ki öfkeniz değersizlik olarak yansımasın. Sonrasında sevdiğiniz bir hobi edinin, günlük tutun, içinizdeki çocuğu keşfedin, günde bir adet türk kahvesi ve yanında küçük bir parça çikolata tüketin (bunlar doğal antidepresan olarak bilinir ;)), çocuklarınız ile çocuk olmaya yeniden başlayın. Her çocuk insanın terapisti gibidir. Oyunları, gülüşleri, soruları sizleri iyi edebilir. Günlük tutmak ise içinizi dökmenin en kolay yoludur ve her zaman işe yarar. Bir hobi edinmek ise kendi becerilerinizi ve değerinizi geri kazanmanın en iyi yoludur. Sonra da güvenli bağlanmayı tazelemek için neler yapabiliriz ona bir göz atalım.
Maddeler halinde en kısa, anlaşılır ve öz hali ile anlatayım:

Beraber uyumak bağlanmada en önemli aşamadır. Ayrılık kaygısının üst seviyeye çıkmış olduğu güvensiz bağlanmanın yaralarını sarmak için ilk adım beraber sarılarak, sohbet ederek, dokunarak uyumaktır. Uyku bu kadar önemli iken daha ilk aylarda ve ilk yıl içinde anne yanından çocukları ayırmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anlayabiliriz. Yeniden bağlanma sürecinde bir fark olarak uyuma eylemi bu sefer annenin yatağında ve odasında değil, çocuğun kendi odasında ve yatağında olmalıdır. En az 6 hafta bu beraber uyuma gerçekleşmelidir.
Bağlanmanın bir sonraki adımı ise bir başka sır olan dokunma ihtiyacıdır. Emzirme dönemi bitmiş olsa da saçını okşamak, sevmek, öpmek, sarılmak bağlanmanın güçlenme aracıdır.
Bağlanma dönemine girildiği zaman atlanmaması gereken bir detay vardır: Çocuk bir önceki haliniz ile şimdiki halinizi karşılaştıracak ve şaşkın olacaktır. Bu süreçte biraz sizin yaklaşımlarınızı denemeye başlayabilir ve sabrınızı denediği zamanlar da olabilir.
Bu süreç içinde anne (ya da bağlanma görevini kim üstlenecekse, annesi olmayan çocuklar için söylüyorum) çocuğa tamamen kendini bırakmalıdır. Her durumda çocuğa sakinlik ile yaklaşılmalıdır. Şiddetin hiçbir türüne başvurulmamalıdır.
Çocuk bol bol dinlenmeli, onunla sık sık sohbet edilmelidir. Eleştiriler, kıyaslamalar, aşağılamalar, küsmeler gibi her türlü yanlış tutumu sonsuza dek hayatımızdan çıkarmalıyız.
Teknolojiden uzaklaşılmalı ve duygular ile anlaşma dönemine geçilmelidir. Acil ihtiyaçlar halinde ya da günde evdeki her bireyin 1 saatlik teknoloji kullanma hakkının haricinde teknolojik araçlar kullanılmamalıdır.
Evdeki kurallar bu süreçte kaldırılmalı ve çocuğun kendini özgür ve rahat hissetmesi sağlanmalıdır. Sadece hayati kurallar devam ettirilmelidir. (Teknoloji kullanma sınırı gibi)
Bağlanma sürecinde babanın rolü kural koyma aşamasında kendini göstermelidir. Hayati kuralları koyma ve devam ettirme görevi annenin değil, babanın olmalıdır.
Bağ kurulması için özel anlar önemlidir. Küçük ama özel olan her an bağlanmanın güçlenmesine yardımcıdır. Çocuğun yaşına, yaşanılan ortama ve çevreye, yeteneklere ve isteklere göre bu özel anlar şekillenmelidir. Masal okumak, hayal kurmak, resim yapmak, sohbet etmek, sinemaya gitmek, parka gitmek, piknik yapmak, gezmek, alışveriş gibi her türlü duygusal aktarım sağlanabilen anlar çeşitlendirilmeli ve sayıları arttırılmalıdır.

Güvenli Bağlanma İçin Neler Yapılabilir?
1- Emzirme eylemi hem sıcak hem de bağ kurmak için en önemli zaman dilimidir. Annenin göğsünde bir taraftan fizyolojik ihtiyacını giderirken, bebeğin duygusal olarak annenin güzel sözlerine de ihtiyacı vardır. Bunun için sevgi sözlerihiç ağızdan eksik edilmemelidir. Göz teması kurarak emzirme eylemi gerçekleştirilmektedir. Anne ile bebek baş başa olmalıdır. Teknolojik aletlerden uzak kalınmalıdır. Emzirme anında uflayıp puflamamak gerekir. Karşılıklı olarak emmenin ruhsal huzuruna erişilmelidir.

2- Keyifli bir banyo da hem bağınızı kuvvetlendirebilir hem de banyoyu çocuğunuza sevdirebilir.

3- Altını değiştirme esnasında kullanılan yumuşak hareketler ve sözcükler de bağınızı kuvvetlendirebilen bir etkiye sahiptir. Yine burada da anne ve bebek baş başa kalmalıdır. Hem mahremiyet hem de bağlanma için önemlidir.

4- Beraber resim yapmak, oyun oynamak, masal okumak, sohbet etmek güvenli bağlanmanın güçlerinden sayılabilmektedir.

5- Şiddetin hiçbir türü hayatınızda olmamalıdır. Psikolojik şiddet dahi bağlanmayı zedeleyecek güce sahiptir. Fiziksel şiddeti söylemeye gerek bile yok sanırım.

6- Yöneten değil, kılavuz gibi rehber olan ve destekçi bir anne baba olunmalıdır.

7- Engellemelerden (yapma, otur, sus, konuşma, yeme, elleme, gitme, gelme, karıştırma gibi) uzak kalınmalıdır.

8- Kıyaslamalardan uzak kalınmalı ve biricik oldukları çocuklara hissettirilmelidir.

9- Duygularını hafife almamalı ve aşağılayıcı tavırlardan (her türlü psikolojik şiddet unsurundan) uzak kalınmalıdır.

10- Özel ve kaliteli zamanlar sıklaştırılmalıdır. Özel an çocuk ve anne/babanın beraber anlam kattığı duygusal anlardır. (Evde anne iş yaparken mutfakta çocuk ile bir arada olma ve bir taraftan iş yaparken bir taraftan sohbet etme bile özel an sayılabilir.) Çocukla kaliteli zaman geçirmek demek 7 gün 24 saat bir arada olmak demek değildir. Annenin de kendine zaman ayırması gerekir.

İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.