Okul Döneminde Kardeş Kıskançlığı

Cevaplandı
2
0

Merhabalar

6 yaşında kız,4 ve 1 yaşlarında iki erkek çocuğum var
Çalışan bir anneyim
Kızım şuan birinci sınıfa gidiyor.
Üçüncü çocuğun gebeliği ve doğumu sonrasında ablası herhengi bir kızkançlık durumu fark edemedik.
Okula başladıktan sonra da okulun kızıma olumsuz bir etki bırakaktığını düşünmüyorum. Sınıfını öğretmenini ve arkadeşlerını da seviyor.

Ancak son zamanlarda kardeşlerini kızkanmaya başledı. Bebeksi konuşuyo yemeğini ben yedirmeden yemiyor bütün kurallera aykırı davranıyor. Ceza verdim mahrum bıraktım konuştum ailece zaman geçirdik oyun saati yaptık düzelle göremiyorum. Şuan kendi akışına bıraktım . Bi tavsuyeniz olur mu

Teşekkürler

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
3
0

Merhaba,
Öncelikli olarak tutarlı davranışlar göstermenizi öneririm. Bir ceza veren, bir güzellikle konuşan bir ebeveynin etkisi çocuk davranışlarında olumlu olarak görülemez. Bir öyle bir böyle iken çocuktan tutarlı ve düzelmiş bir davranış biçimi görmemiz çok zordur. Aslında verdiği mesajlar çok net. Kardeşi gibi olmak istiyor. Dikkat çekmek için evdeki kuralları bilerek yıkıyor. Bu, içindeki duygularda gelgitler yaşadığının bir göstergesi. Ve biz buna ceza gibi bir yöntem ile yaklaşırsak çocuğa yardım etmiş olmayız. Onun için bu tip olumsuz tutumları tamamen kenara bırakmanızı öneririm ve zamana bırakmaktansa sevgi ile merhem olma yöntemlerine başvurun. Mesela haftanın belli bir günü anne kız günü ilan edin, yalnız başınıza zaman geçirin. Başka kimse olmasın. Bu çok önemli bir değişim aracıdır mesela. Bunun yanı sıra farkında olmadan kardeşlerine daha mı çok zaman geçiriyorsunuz acaba diyerek aile dinamiğinizi gözden geçirin. Özel olarak aile planlaması yaparak daha önce hiç yapmadığınız planlar ile etkinlikler yapın. Arada aile albümlerinizi karıştırın ve kızınıza “Aaa bak burada sen de kardeşin gibi küçüktün, benim yanımda idin. Artık büyüdün kendi başına her şeyini yapabiliyorsun. Kardeşin benim yanımda ve ben ona yemek yediriyorum ama o da büyüyünce senin gibi ayrılacak benden.” gibi bir sohbet ile kardeşinin size bu kadar yakın olmasının sadece bir süreç olduğunu ona hissettirebilirsiniz. Tabi ki bu konuşmayı birkaç hafta sonra, anne kız saatlerinin etkisini görmeye başladıktan sonra yapmalısınız.
İyi günler dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.