Kaba Bir Anneyim

Cevaplandı
1
0

İyi akşamlar 3.5 yaşında oğlum var ona karşı kaba olduğumu düşünüyorum. Kendimi düzeltmem gerektiğini düşünüyorum ama nasıl yapacağımı bilemiyorum. Onunla oyunlar oynuyorum kitap okuyorum zaman geçiriyorum ama ben daha dikkatli olmam gerekiyor gibi geliyor bana birde güvenli bağlanma için geç kalmış olabilir miyim

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar Berna Hanım,
çocuğunuzla daha sağlıklı iletisim kurmanız için aşağıdaki kitapları öneriyorum.
Bütün Beyinli Çocuk – Daniel Siegel
Etkin Anne ve Baba Eğitimi – Thomas Gordon
Çocuğumuza Verdiğimiz Gizli Mesajlar – Elisabeth Pantley
Denemediğim Yol Kalmadı- Isabella Filliozat
Mutlu Aile Mutlu Çocuk – Birsen Òzkan

Güvenli Bağlanma yalnızca annenin değil çocuğunda aktif olarak yönettiği bir süreçtir. Çocuk doğduğu andan itibaren doğası gereği ona bakım veren kişiye bağlanmaya proglamlanmıştır. Eğer anne çocuğun fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını yeterince karşılıyor ise ve bebeğine koşulsuz sevgi sunuyor ise, bebek de dogası gereği annesine güvenli şekilde bağlanacaktır. Anne ile çocuk arasında kurulan bağ bir anda kurulmaz, bunun için özellikle ilk 2 yıl oldukça önemlidir,kurulan bağ ise bir anda zedelenmez.
Güvenli bağlanma sorunu olan çocuklarda ya anneye oldukça bağımlı davranışlar gözlemlenir ya da çocuk anneyle duygusal bağ kurmayı reddederek, anneye mesafeli davranışlar sergilerler.
Çocuğunuz yukarıda belirttiğim davranışları göstermiyor ise, bu konuya dair endişe duymanıza gerek yoktur. Eğer bu belirtiler var ise, yine de güvenli bağlanma için geç kalmış değilsiniz.
Yukarıda belirttiğim kitaplar size çocuğunuzla etkin bir iletisim kurma konusunda yol gösterecektir.
Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.