İkiz Bebeklerimde Uyku Sorunu

Cevaplandı
0
0

Merhaba. Benim 6 aylık ikiz erkek bebeklerim var. 4. aydan itibaren uykuya karşı direnç oluştu ve su an 6.ayımızda tavan yapmış durumda. Her ikisinde de mevcut bu durum. Ancak bir tanesi daha çok direniyor. Uyutmaya çalıstıgım an bagırıyor ve naparsam sakinleştiremiyorum. Uyutma çabalarım saatleri alıyor. Uyku saatlerine ve rutine dikkat ediyorum. Uyusalar bile yarım saat içinde tekrar uyanıyolar ve aynı senaryo tekrar yasanıyor. Başlarda kendi kendilerine uyuyorlardı. Zamanla uyumadıkları için sallanmaya başladım. Şu an ne sallama ile ne memede ne de kucakta bir türlü sakin uyutamıyorum. Ağlaması cok şiddetli canı yanıyormuşcasına bagırıyor. Sokaktaki insanları başımıza toplayacak derecede bir bagırma.cok caresizim. Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız cok sevinirim. İyi çalışmalar

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhabalar Nihal Hanım,

bebeklerinizin 4. aydan itibaren uykuya  karşı direnç geliştirdiklerini ifade etmişsiniz. Son iki aydır daha stresli olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Anne gergin ve stresli olduğunda bebekler bu duyguları hissederler. Ayrıca bakım veren kişinin stresli ve gergin olması güvenli bağlanmayı da olumsuz etkileyebilir. Bakım sürecindeki huzursuzluk ve gerginlik anne ve çocuk arasında güvenli bir bağın kurulamamasına yol açabilir. Dolayısıyla bebek anneden ayrı kaldığında kendini huzursuz hisseder ve sık sık uyanır. Eğer stresli ve gergin bir dönemde iseniz, bu durumu azaltmaya yönelik ailenizden destek almanızı öneririm.

Bununla birlikte aşağıda belirttiğim noktaları dikkate almanız da faydalı olacaktır.

  • Odayı her gün düzenli olarak havalandırın ve oda ısısını 20 derece olarak düzenleyin
  • Bebeklerin yatakları güvenli, yatak örtüleri pamuklu ve yumuşak olmalıdır.
  • Her gün aynı saatte ve aynı ortamda uyutun
  • Uyku öncesi aşırı heyecan yaratıcı akvivitelerden uzak durun

Sağlıcakla Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.