İkiz Bebek Kavgası

Cevaplandı
2
0

Merhaba hocam, biri kız diğeri erkek 19 aylık ikiz bebeklerim var.. Kız sürekli kardeşinin elindeki oyuncakları alıyor ya da oyununu bozmaya çalışıyor… Sonrasında kavga ediyorlar, kız oğlanın yüzünü tırmalıyor ya da vuruyor, oğlanda ağlayarak bana geliyor ya da sinirlenip kafasını yere vuruyor… Nasıl yaklaşmalıyım, nasıl tepki vermeliyim bilemiyorum? Yardımcı olmanızı rica ediyorum..

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

Merhabalar,

bebekleriniz henüz isteklerini erteleyip, ebeveynin belirlediği sınıra göre davranacak gelişim evresinde değil. Annenin koyduğu kuralı kavrama ile bu kurala göre davranma eylemi beynin aynı bölgeleri tarafından yönetilmez. Sizin bir davranışı onaylamadığınızı bilse bile, duygularımızı kontrol eden beynin ön kısmı yani frontal lob bebeklerde henüz yeterince gelişmedi için, bir bebek anlık duygularına göre davranır. O anda içindeki istek ne ise ona göre bir davranış sergiler. Bu nedenle kardeşine uyumsuz bir davranış gösterme eğilimini fark ettiginizde, dikkatini bir başka oyuncak ya da nesneye çekmenizi öneririm. Ayrıca olumsuz davranışın ardından ilk önce oğlumuza ilgilenin, onun sakinlesmesine yardımcı olun. Böylelikle kızınız bu şekilde ilgiyi üzerine çekmeyeceğini idrak edebilir.

Ayrıca her iki çocuğunuza da eşit ilgi ve sevgi sunmanızda oldukça önemli. Eğer bu konuda bir eşitsizlik yaşanıyorsa ise, bu durumu bebeleriniz hissedebilirler. Bu ise uyumsuz davranışları beraberinde getirebilir.

Sevgiyle Kalın

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.