İki Yaş Sendromu mu?

Cevaplandı
1
0

İyi günler ,2,5 yaşında bir kızım var ve de çalışan anneyim. 2 yaşında sütten ayırdım .İleryen süreçte huzursuzluk , ağlama krizi ortaya çıktı 2 yaştan olduğunu düşünüyorum fakat aklıma takılan bir husus sütten kestikten sonra kızım kendisine uykuya dalmadan önce dokundurmamakta ve de ben git diyor ağladığında ya da huzursuzluğunda .Evimde onun için televizyon yok oyunlar oynuyoruz fakat nerde bir eksiklik var bulamıyorum .Teşekkürler

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
1
0

Merhaba,

Sütten ayrılma süreci ani oldu ise bu travmatik bir ayrılık yaşatmış olabilir. Şu anda biraz güvenli bağlanmayı güçlendirmenizi önerebilirim. Güvenli Bağlanma İçin Neler Yapılabilir?

Emzirme eylemi hem sıcak hem de bağ kurmak için en önemli zaman dilimidir. Annenin göğsünde bir taraftan fizyolojik ihtiyacını giderirken, bebeğin duygusal olarak annenin güzel sözlerine de ihtiyacı vardır. Bunun için sevgi sözlerihiç ağızdan eksik edilmemelidir. Göz teması kurarak emzirme eylemi gerçekleştirilmektedir. Anne ile bebek baş başa olmalıdır. Teknolojik aletlerden uzak kalınmalıdır. Emzirme anında uflayıp puflamamak gerekir. Karşılıklı olarak emmenin ruhsal huzuruna erişilmelidir.
Keyifli bir banyo da hem bağınızı kuvvetlendirebilir hem de banyoyu çocuğunuza sevdirebilir.
Altını değiştirme esnasında kullanılan yumuşak hareketler ve sözcükler de bağınızı kuvvetlendirebilen bir etkiye sahiptir. Yine burada da anne ve bebek baş başa kalmalıdır. Hem mahremiyet hem de bağlanma için önemlidir.
Beraber resim yapmak, oyun oynamak, masal okumak, sohbet etmek güvenli bağlanmanın güçlerinden sayılabilmektedir.
Şiddetin hiçbir türü hayatınızda olmamalıdır. Psikolojik şiddet dahi bağlanmayı zedeleyecek güce sahiptir. Fiziksel şiddeti söylemeye gerek bile yok sanırım.
Yöneten değil, kılavuz gibi rehber olan ve destekçi bir anne baba olunmalıdır.
Engellemelerden (yapma, otur, sus, konuşma, yeme, elleme, gitme, gelme, karıştırma gibi) uzak kalınmalıdır.
Kıyaslamalardan uzak kalınmalı ve biricik oldukları çocuklara hissettirilmelidir.
Duygularını hafife almamalı ve aşağılayıcı tavırlardan (her türlü psikolojik şiddet unsurundan) uzak kalınmalıdır.
Özel ve kaliteli zamanlar sıklaştırılmalıdır. Özel an çocuk ve anne/babanın beraber anlam kattığı duygusal anlardır. (Evde anne iş yaparken mutfakta çocuk ile bir arada olma ve bir taraftan iş yaparken bir taraftan sohbet etme bile özel an sayılabilir.) Çocukla kaliteli zaman geçirmek demek 7 gün 24 saat bir arada olmak demek değildir. Annenin de kendine zaman ayırması gerekir.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.