Hiperaktivite İçin Çözüm Yolları

Cevaplandı
2
0

Merhaba benim kuzenimin çocuğu yerinde duramıyor, sürekli hareket halinde. Yemek yerken dahi oturmuyor yerinde hiç durmuyor. Biraz olsun sakin kalabilmesi için neler yapmalıyız?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
2
0

merhabalar,
dikkat dağınıklığı çocukluk çağında başlayan ve etkisi tüm bir yaşam sürebilen nöropsikiyatrik bozuluktur. Eğer kuzeninizde dikkat dağınıklığı var ise öncekikle bunun tespit edilmesi gerekir. Tanı koymada hem ebeveynin hem de öğretmenlerin görüşleri oldukça önemlidir. Tanıya yönelik geliştirilmiş bazı ölçekler ve dikkat testleri vardır. Eğer dikkat dağınıklığı var ise; dikkat ve odaklanma süresini arttırmaya yönelik profesyonel destek almanız gerekebilir. Ancak dikkat dağınıklığının seviyesi yüksek olduğunda ilaç tedavisi de gerekebilmektedir.
Ayrıca dünya populasyonunda dikkat dağınıklığı sadece % 5-7 oranındadır yani sanıldığı kadar yüksek değildir. Bu sebeple her haraketli çocuk hiperaktif değildir. Çocuklardaki aşırı haraketlilik ve dürtüsellik bir çok kez psikolojik bir soruna da işaret etmektedir. Bu sebeple ailesinin yeğeninizle kaliteli ve sevgi dolu vakit geçirmesi çok önemli. Bazen ailenin kurdugu sevgi dolu ve onaylayıcı iletişim pek çok sorunu çözmektedir.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.