Hiperaktivite Belirtileri

Cevaplandı
2
0

Merhaba Rümeysa hanım.
Benim 8.5 aylık bir oğlum var.Benim tabirimce biraz marakli dogal olarak başkalarının tabirince yaramaz.Kisacasi şöyle demek gerekirse biraz huysuz başkasının evinde hiç durmuyor,mama sandalyesi yürüteç vs.hemen sıkılıyor kayın validem de sürekli bu çocuk hiperaktif ya nolacak diye evham yapıp duruyor sinirleniyorum ama bişey de diyemiyorum.Gorumcemin kiziyla 45 gün var aralarında sürekli onla karşılaştırıyor.Yani erkek çocuklar kız çocuklarına göre daha aktif olmuyorlar mi ? Benim çocuğum hiperaktif olabilir mi? Veya hiperaktiflik belirtileri nelerdir?

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi Cevap
3
0

Merhaba,

Hiperaktivite genelde genetik faktörler ile meydana gelen ve beynin ön lobundaki bir kimyasalın eksikliğinden kaynaklıdır. Bebeklim dönemindeki hareketlilik hiperaktiflik değildir. Bunun yanı sıra hiperaktivite hareketli olmak demek de değildir. Yanında birçok belirtisi vardır.

Sizin oğlunuzun yaptığı hal ve hareketlere bakınca ben sadece gelişime oldukça açık ve normal gelişim evrelerini sağlıkla ilerleyen bir çocuk görüyorum. Hatta seviniyorum bu şekilde engellenmeyen ve gelişimine izin veren anne babası var diye. Ve üzerine bir de sizi tebrik etmek istiyorum.

Yaratılış olarak kız ve erkek çocuklar eşit değildir. Kıyas zaten insan ruhunun kabul edebileceği bir şey hiç değildir. Her çocuk özeldir. Ama bir diğer gerçek de vardır ki erkek çocuklar, kız çocuklara oranla daha aktif, hareketli, karıştırıcı, yapıp bozduğumuz oyunlara meraklı, biraz daha sert fıtratlıdır.

Endişe edilecek bir durum olmadığını ve kayınvalidenize de emdişelenmemesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Şöyle örneklendirelim. Kimi çocuk Fatih Sultan Mehmet mizaçlıdır. Sorgulayıcı, aktif, efe gibi. Kimi çocuk ise Mevlana mizaçlıdır. Sakin, uysal, içsel düzenleyicidir. Ve biz Fatih Sultan ruhunu alıp, bastırarak Mevlana gibi yapmaya çalışırsak elimizde ne Fatih Sultan ne de Mevlana kalır.

Çocuğunuzun mizacını sevin. İyi akşamlar dilerim…

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.